O urząd wójta początkowo ubiegało się siedmiu kandydatów. W pierwszej turze, przed dwoma tygodniami, żaden z nich nie zdobył wymaganej liczby głosów. W niedzielnej drugiej turze zmierzyli się Zbigniew Seniów i Czesław Tyrol, startujący z własnych komitetów wyborczych.

Frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 40,2 proc. – swoje głosy oddało 3841 mieszkańców z 9550 uprawnionych. Zbigniew Seniów otrzymał 2341 głosów i od momentu zaprzysiężenia przez radę gminy zajmie stanowisko wójta. Czesław Tyrol uzyskał 1474 głosy. Oddano także 26 głosów nieważnych.
Zbigniew Seniów mieszka w gminie Koszęcin od ponad 25 lat. W latach 2006-2014 był gminnym radnym. Prowadzi działalność społeczną, m.in. w szkolnych radach rodziców i radzie parafialnej. Działał też na rzecz osób niepełnosprawnych – w latach 2008-2014 był prezesem stowarzyszenia Amicus. Jest zaangażowany w Oblackim Duszpasterstwie Niniwa w Kokotku.

Wybory w gminie zarządzono po tym, jak w ostatnim dniu ubiegłego roku w wieku 50 lat zmarł wójt Grzegorz Ziaja. O objęcie po nim urzędu starał się m.in. b. poseł PiS Lucjan Karasiewicz, który jednak nie wszedł do drugiej tury. W pierwszej turze frekwencja również przekroczyła 40 proc.

Gmina Koszęcin leży w powiecie lublinieckim, zamieszkuje ją ponad 11 tys. mieszkańców. W jej skład wchodzi 14 miejscowości, z czego siedem to sołectwa. W zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie swoją siedzibę ma Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. (PAP)