Parking, mogący pomieścić kilkadziesiąt autokarów, został wybudowany z myślą o przyjęciu pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży, którzy odwiedzą także były obóz. Szacuje się, że w okresie bezpośrednio poprzedzającym to religijne wydarzenie, jak i tuż po jego zakończeniu, do Muzeum przyjedzie ok. 350 tys. osób. Każdego dnia do Oświęcimia dotrze ok. 600 autobusów z pielgrzymami.

„Parking oficjalnie odbierzemy 1 lipca. Ma powierzchnię 14 tys. m kw. i w przypadku odwiedzin głowy państwa będzie można go wykorzystać jako lądowisko dla dowolnego typu śmigłowca. To jedyna inwestycja zrealizowana w Oświęcimiu w związku z ŚDM” – powiedział starosta. Jak dodał, budowa kosztowała 1,3 mln zł i sfinansowana została z budżetu państwa.

Parking, zlokalizowany na terenie należącym do Muzeum Auschwitz, w przyszłości stanie się częścią nowego centrum obsługi odwiedzających placówkę, którego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku i potrwać cztery lata. Będzie ona finansowana z funduszy UE oraz resortu kultury. Szacunkowy koszt wynosi 45 mln zł.

Centrum powstanie na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo była tam żwirownia. 22 listopada 1940 r. Niemcy rozstrzelali w niej 40 Polaków. Była to pierwsza egzekucja wykonana w ten sposób w obozie. W latach 1941-1943 Niemcy wybudowali tam rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny; a także mleczarnię. W pobliżu mieściły się ogródki warzywne dla SS, warsztat samochodowy, a część terenu użytkowano jako pole uprawne.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum, które w ubiegłym roku zwiedziło ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. odwiedził papież Jan Paweł II, a 10 lat temu jego następca Benedykt XVI. (PAP)