Schetyna zapowiedział na konferencji prasowej, że PO będzie starała się aby „nie doprowadzić do złej zmiany, którą planują Jarosław Kaczyński i PiS, czyli odsamorządowienie lokalnej Polski, narzucenia centralnych wzorców i centralnej władzy”.

„Zapomnieliśmy, że w Polsce przed rokiem 1989 i przed 1990 panowało poczucie resortowości decyzji podejmowanych w centrali, które decydowały i wpływały na życie obywateli wszędzie, także w województwach, powiatach i miastach” - zaznaczył szef PO. Według niego pokusa podniesienia ręki na samorządy jest dużym niebezpieczeństwem.

„We wtorek politycy PiS przedstawili projekt zawłaszczenia i totalnej zmiany ustroju warszawskiego, zdemolowania pojęcia stołeczności, rozbudowania w sposób absurdalny i bezsensowny miasta po to, żeby mieć szansę na wygranie w nich wyborów samorządowych” - podkreślił Schetyna.

„Zamach na samorząd będzie dokonywał się w najbliższych tygodniach i miesiącach, aż do przyszłego roku do wyborów samorządowych, chyba że będą przyspieszone wybory. Będziemy świadkami demolowania polskiego samorządu” - zaznaczył przewodniczący PO.

Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Zmniejszona miałaby zostać z - 60 do 50 radnych - Rada Warszawy. Projekt zakłada, że radni mieliby być wybierani w okręgach jednomandatowych, po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z jej nowych gmin. Uchwały Rady miałyby zapadać "podwójną większością głosów"- za uchwałą będzie musiała opowiedzieć się większość radnych, którzy dodatkowo muszą reprezentować większość ludności zamieszkałej na obszarze jednostki metropolitalnej

Zmiany w samorządowej ordynacji wyborczej proponowane przez PiS, w tym ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to jeden z tematów, który będzie poruszany podczas środowych spotkań polityków Platformy Obywatelskiej z mieszkańcami 20 miast na Pomorzu Zachodnim w ramach nowego programu partii „Polska Obywatelska 2.0”. (PAP)