W czwartek w Łodzi zorganizowany został I Kongres Sejmików Województw RP, czyli tzw. Sejmik Sejmików, który zgromadził m.in. ok. 400 radnych z całej Polski. Radni ze wszystkich szesnastu województw mają na nim dyskutować o aktualnym stanie oraz przyszłości polskiego samorządu.

„Obecnością na Kongresie i zaangażowaniem chcemy pokazać, że będziemy bronić integralności, niezależności samorządów; także ordynacji. Nie pozwolimy na to, żeby PiS, chcąc scentralizować Polskę, zabierał możliwości, kompetencje, pieniądze samorządowi terytorialnemu” - powiedział Schetyna - jeden z gości kongresu - na briefingu przed rozpoczęciem obrad.
Jak dodał, niezbędne są twarde decyzje dotyczące niezależności instytucjonalnej samorządów, walczące o dobrą ordynacje wyborczą, o jej zachowanie i utrzymanie podmiotowości.

„Tylko podmiotowy, niezależny instytucjonalnie samorząd jest w stanie spełniać swoją rolę; pracować w najlepszy sposób na rzecz mieszkańców, bo do tego celu został w 1990 roku powołany” - powiedział szef PO.

Schetyna zapowiedział też, że po wyborach Platforma wprowadzi trzeci etap reformy samorządowej, polegający na dalszej decentralizacji, upodmiotowieniu, przekazaniu możliwości rozdziału większych pieniędzy.
W kongresie obok przewodniczącego PO biorą udział liderzy PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Nowoczesnej Ryszard Petru, a także wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak i wiceminister MSWiA Sebastian Chwałek, a także marszałkowie, członkowie zarządów województw, przedstawiciele korporacji samorządowych oraz samorządowcy z całego kraju. (PAP)