Jak powiedział Przemysław Gonera, dyrektor biura Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej", który odpowiada za gospodarowanie odpadami, wysokość stawki według liczby osób zamieszkujących gospodarstwo to kompromisowe rozwiązanie.

"Dla gospodarstw, które zamieszkane są przez większą liczbę osób, wprowadziliśmy stawkę degresywną. W przypadku rodziny czteroosobowej stawka wynosi 95 procent od kwoty głównej. Dotyczy ona jednak tylko śmieci segregowanych" – tłumaczył na konferencji prasowej.

Wcześniej związek proponował stawki 12,50 zł za śmieci segregowane i 17,50 za niesegregowane. Stawkę tych drugich odpadów zwiększono do 20 złotych, co ma zachęcić mieszkańców do selekcji śmieci.

"To mieszkańcy gospodarstw oraz spółdzielnie w imieniu lokatorów będą składać deklaracje dotyczące segregowania lub niesegregowania odpadów" – wyjaśnił Gonera.

Według danych Związku średnia miesięczna opłata netto za gospodarkę odpadami na jednego mieszkańca Poznania i okolicznych gmin wynosiła w 2012 roku 14,18 zł, a w 2013 roku została wyliczona na 15,24 zł.

Obszar aglomeracji został podzielony na 23 sektory. Władze Związku zastanawiają się jeszcze, czy na ich obsługę zostanie ogłoszony jeden przetarg, czy każdy z sektorów będzie miał osobne postępowanie przetargowe. Gonera nie wykluczył, że stawki mogą nieznacznie się zmienić w zależności od wyników przetargu.

Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" został utworzony przez dziesięć gmin – oprócz Poznania są to: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Suchy Las i Swarzędz. Na terenie związku mieszka ponad 740 tysięcy osób, które rocznie wytwarzają 290 tysięcy ton odpadów.