Jak poinformowała we wtorek dziennikarzy wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień, aby trzynastolatki skorzystały ze szczepień, zgodę na to muszą wydać rodzice lub prawni opiekunowie. Do końca kwietnia w punkcie szczepień przy miejskim szpitalu zbierane będą deklaracje. Pierwsze szczepienia odbędą się w czerwcu. Szczepionka podawana jest w trzech dawkach.

Projekt przewidujący bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) zgłosił - jako propozycję do budżetu obywatelskiego - prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Jego wniosek zyskał aprobatę radomian; uzyskał prawie 5,5 tys. głosów. Na bezpłatne szczepienia przeznaczonych zostanie 300 tys. zł.

W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu realizowanych jest 11 projektów. Jest to m.in. projekt banku żywności, który odbiera z giełdy rolnej niesprzedane warzywa, działania związane z usprawnieniem ruchu rowerowego w mieście i budowa boisk szkolnych. Tegoroczny budżet obywatelski wynosi 3 mln zł.

Kosztowniak powiedział, że zgłosił szczepienia dla dziewcząt do budżetu obywatelskiego, bo z kasy miasta finansowane są już podobne akcje profilaktyczne. Od 9 lat miasto przeznacza m.in. pieniądze na darmowe szczepionki dla seniorów przeciwko grypie.

„Musimy dokonywać pewnych wyborów. Mamy świadomość, że pieniędzy w budżecie miasta nigdy nie będzie tak wiele, żeby sfinansować w stu procentach różne działania profilaktyczne” – mówił Kosztowniak. Dodał, że zdecydował się na zgłoszenie bezpłatnych szczepień do budżetu obywatelskiego, bo chciał dać przykład innym, że takie przedsięwzięcia także mogą być realizowane z tego źródła.

Zajmująca się od 15 lat szczepieniami lekarka Stanisława Szcześniak-Mazur, przekonywała, że warto zaszczepić dziewczęta przeciwko wirusowi HPV. Dodała, że szczepienie nie jest szkodliwe. „Szczepionka nie zawiera wirusa. Są w niej tylko elementy białkowe wirusa, które mają spowodować wytworzenie przeciwciał, by się nie zakazić” – wyjaśniła.

Projekt skierowany jest do mieszkających w Radomiu dziewcząt, które urodziły się w 2001 roku. Dotyczy to blisko tysiąca 13-latek.

Wirus brodawczaka ludzkiego należy do najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Szacuje się, że do 50. roku życia 80 proc. kobiet ulega zakażeniu tym wirusem na drodze seksualnej. U większości z nich w ciągu 2 lat dochodzi do eliminacji wirusa, jednak u pewnej części nie zostaje on usunięty z organizmu i może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Obecność wirusa HPV wykrywa się w ponad 90 proc. przypadków raka szyki macicy.

Jako profilaktykę raka szyjki macicy u dziewcząt i młodych kobiet szczepienia przeciw wirusowi HPV zalecają Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne. (PAP)