„Radomianie chętnie uczestniczą w tworzeniu budżetu obywatelskiego. Co roku zgłaszane są ciekawe i inspirujące projekty. Chcemy, by w kolejnych latach było ich jeszcze więcej” – powiedział w czwartek PAP prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Wnioski będą przyjmowane od 14 stycznia do 13 lutego 2015 r. Mieszkańcy będą mogli głosować na wybrane projekty od 7 kwietnia do 6 czerwca.

Budżet obywatelski w Radomiu na 2015 r. wynosi 4,2 mln zł. W ramach tych funduszy m.in. wybudowana zostanie astrobaza, czyli obserwatorium astronomiczne wraz z miniplanetarium. Placówka ma służyć celom edukacyjnym. Inne realizowane w tym roku projekty to m.in.: budowa boisk, chodników, ścieżki rowerowej oraz sygnalizacji świetlnej na ruchliwym, miejskim odcinku dogi krajowej nr 7.

W głosowaniu nad radomskimi projektami do budżetu obywatelskiego na 2015 rok udział wzięło prawie 16,4 tys. osób, co stanowi przeszło 9 proc. osób uprawnionych do głosowania. To prawie dwa razy więcej niż w 2014 r.

Budżet obywatelski to część budżetu samorządowego, co do przeznaczenia której decyzję podejmują mieszkańcy lub zrzeszające ich organizacje. Odbywa się to na ogół poprzez głosowanie - osobiste lub w formie elektronicznej. Pierwszy budżet obywatelski na terenie Polski wprowadzono w 2011 roku w Sopocie. (PAP)