Poinformował o tym PAP w środę rzecznik olsztyńskiej prokuratury Zbigniew Czerwiński. Prowadzący sprawę prokurator przygotowuje apelację, która trafi do Sądu Okręgowego w Łomży (Podlaskie).

Prokuratura domagała się w tej sprawie kary roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz 1 tys. zł grzywny. W połowie lipca łomżyński sąd rejonowy uniewinnił jednak Wojciecha Dzierzgowskiego (zgadzał się na podawanie swoich danych) w wątku dotyczącym nieprawidłowości przy składaniu oświadczeń majątkowych oraz warunkowo umorzył sprawę w zakresie złożenia nierzetelnych dokumentów przy ubieganiu się przez niego o kredyty w bankach.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyło w połowie ubiegłego roku CBA, po analizie oświadczeń majątkowych Dzierzgowskiego, jako wicewojewody podlaskiego. Do prowadzenia sprawa trafiła do prokuratury w Olsztynie, która ostatecznie postawiła mu trzynaście zarzutów.

Sąd Rejonowy w Łomży ocenił jednak, że przy składaniu oświadczeń majątkowych do urzędników państwowych nie można stosować tych samych przepisów, co do samorządowych. I uznał, że w tej sytuacji wicewojewoda nie miał obowiązku wykazywania swoich zobowiązań, a jedynie aktywa i dlatego, w tym zakresie, został uniewinniony.

Co do wątku składania nierzetelnych dokumentów przy ubieganiu się o kredyty, sąd wziął pod uwagę wnioski banków o umorzenie postępowania. Dzierzgowski bowiem kilka długów już spłacił, a pozostałe spłaca.

Polityk zarówno w śledztwie, jak i przed sądem, nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, liczył na umorzenie jeszcze w prokuraturze. Sprawa karna doprowadziła do odwołania go z końcem kwietnia ze stanowiska wicewojewody podlaskiego. W związku z nią Dzierzgowski przestał też być prezesem wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, którym był od połowy 2008 r. (PAP)