Modernizacja SUW kosztuje ok. 300 mln zł. SUW zacznie dostarczać wodę do sieci w dwóch etapach. Od piątku trafi ona do zachodniej części Poznania i okolicznych gmin; drugi etap rozpocznie się 21 stycznia i lepsza kranówka popłynie do wschodniej części miasta.

Dostarczająca wodę firma Aquanet w poniedziałek na konferencji prasowej podała, że woda ma mieć lepszą jakość pod względem barwy, zapachu i smaku; będzie w niej też mniej chloru. Jest to możliwe dzięki zastosowania nowoczesnych procesów uzdatniania, które bazują na ozonowaniu i filtracji poprzez węgiel aktywny.
Kierownik serwisu obiektów produkcji wody i oczyszczania ścieków Aquanet Agnieszka Arabska powiedziała, że „na tle Unii Europejskiej będziemy mieli jedną z najlepszych wód”.

„Nie oznacza to jednak, że w wodzie w ogóle nie będzie chloru. Zastosujemy minimalną dawkę, ponieważ mamy bardzo rozległą sieć wodociągową i aby zabezpieczyć ją przed wtórnym skażeniem musimy minimalnie dezynfekować wodę. Klienci nie powinni wyczuwać zapachu chloru” – dodała Arabska.

Poprawę jakości wody w mniejszym stopniu odczują mieszkańcy centrum Poznania. Z powodów technicznych kranówka w tej części miasta pochodzi z dwóch SUW: w Mosinie oraz ze stacji znajdującej się przy ul. Wiśniowej w Poznaniu.

Dwuetapowy proces doprowadzenia lepszej jakości wody do odbiorców zakończy się 23 stycznia. Jak podaje rzecznik Aquanet Dorota Wiśniewska „w pierwszych dniach wprowadzania nowej wody do sieci mogą wystąpić tymczasowe, nieszkodliwe dla zdrowia przebarwienia wody spowodowane zmianą przepływów w sieci wodociągowej”.

Modernizacja SUW w Mosinie rozpoczęła się w 2010 r. Wartość całej inwestycji, realizowanej w ramach projektu współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej to ok. 300 mln zł. Jednym z głównych elementów modernizacji jest największa i najnowocześniejsza w Polsce napowietrzalnia kaskadowa składająca się z 30 kaskad o łącznej wydajności 150 tys. m3 na dobę.

SUW w Mosinie jest największym obiektem wodociągowym Wielkopolsce. Ostatni etap modernizacji Stacji ma się zakończyć we wrześniu 2015 r.; wówczas ma to być najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. (PAP)