Do PRM dołączyły organizacje lokalnych aktywistów z kolejnych miast. W sumie PRM tworzą obecnie organizacje z 12 miast.

Organizacje wchodzące w skład porozumienia chcą startować w wyborach do rad miast (w przypadku Warszawy do rad dzielnic) oraz wystawić kandydatów na prezydentów miast (oprócz Warszawy). Do dotychczasowych organizacji: "Miasto jest Nasze" z Warszawy, "Kraków Przeciw Igrzyskom", "Prawo do Miasta" z Poznania, "Gdańsk Obywatelski", "Czas Mieszkańców" z Torunia, Samorządni.pl z Płocka dołączyły w ramach porozumienia, kolejne: stowarzyszenie Razem dla Opola, "RSS Nasze Miasto" z Raciborza, "Ludzie dla Miasta" z Gorzowa Wielkopolskiego, "Gliwice to My" oraz "Świdnickie Forum Rozwoju".

"Chcielibyśmy odzyskać dla miast politykę w pierwotnym znaczeniu tego słowa: walki o wspólne dobro. Polityka niestety kojarzy się w Polsce głównie z dbaniem o własny interes, tworzeniem klik, wizerunkową walką o własny sukces. Chcemy pokazać, że możliwa jest polityka, która wywodzi się z miasta jako zgromadzenia obywateli" - mówiła na konferencji prasowej przed stołecznym ratuszem rzeczniczka PRM Joanna Kusiak.

Joanna Scheuring-Wielgus z toruńskiego "Czasu Mieszkańców" podkreślała, że organizacje obywatelskie wchodzące w skład PRM mają wspólną wizję i programy oparte na trzech filarach: przyjazne miasto, odbudowa samorządu oraz porozumienie miast. "Będziemy postulować rzetelne konsultacje społeczne, regularne badania potrzeb mieszkańców, zwiększenie uprawnień jednostek pomocniczych gminy: rad okręgów, rad osiedli i zwiększenie budżetów obywatelskich" - zapowiedziała.

Organizacje zrzeszają w większości bezpartyjnych aktywistów lokalnych i ekspertów w dziedzinach takich jak architektura, planowanie czy transport. "Nie jesteśmy partią, przybudówką partyjną ani grupą biznesowych interesów. Nasz jedyny interes to interes publiczny" - czytamy w manifeście na stronie internetowej porozumienia.

W wyborach samorządowych inicjatywy zrzeszone w PRM będą rejestrować komitety wyborcze wyborców, których pierwszy człon nazwy będzie stanowiło "Porozumienie Ruchów Miejskich", a drugi nazwa lokalnej inicjatywy.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich radnych gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)