Rzecznik poinformował w czwartek, że udział w głosowaniu może wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec miasta. Głosujący otrzyma do dyspozycji 10 pkt., które może przydzielić jednemu lub większej liczbie projektów. Bielszczanie mają do wyboru jedną z trzech metod głosowania: osobiście - przychodząc do jednego z wyznaczonych punktów plebiscytowych, listownie - na specjalnie przygotowanych kartach, które są zamieszczone na stronie internetowej magistratu, lub elektronicznie na stronie internetowej www.obywatelskibb.pl.

Ficoń wyjaśnił, że zrealizowane zostaną projekty, które zgromadzą najwięcej głosów, a łączna suma nakładów na ich wykonanie nie przekroczy 2 mln zł. Tyle bowiem na budżet obywatelski przeznaczył w tym roku bielski samorząd.

Wśród projektów, które zgłosili mieszkańcy, aż 40 dotyczy rozbudowy infrastruktury miejskiej, w tym przebudowy dróg, chodników lub oświetlenia. Wśród nich jest m.in. propozycja stworzenia psiego parku, gdzie można wyprowadzić swobodnie czworonogi bez zagrożenia dla przechodniów.

29 projektów zakłada modernizację i rozbudowę obiektów sportowych oraz tras spacerowych. Jest m.in. pomysł budowy ogólnodostępnego boiska ze sztuczną nawierzchnią na osiedlu Karpackim, jednym z największych w mieście, siłownia na wolnym powietrzu, ścieżki rowerowe w górach i hala sportowa do uprawiania ekstremalnych sportów, takich jak BMX czy freestyle MTB.

12 pomysłów dotyczy promocji kultury. Bielszczanie zaproponowali stworzenie „Akademii Piosenki 50+”, który ma na celu integrację środowiska 50-latków poprzez cykliczne spotkania z piosenką turystyczną, a także koncerty chopinowskie w urokliwych miejscach miasta oraz ustawienie w różnych miejscach rzeźb najsłynniejszych postaci z kreskówek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Już teraz w mieście swoje miejsce znaleźli Reksio oraz Bolek i Lolek. Inna z propozycji to odrestaurowanie zabytkowej nekropolii ewangelickiej i stworzenie na jej terenie parku pamięci.

Wśród projektów dotyczących zdrowia jest dokończenie budowy pierwszego w mieście stacjonarnego hospicjum. Cztery projekty dotyczą ekologii i środowiska naturalnego. Zaproponowano m.in. zorganizowanie całodobowego punktu opieki weterynaryjnej oraz pikniku ekologicznego.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Jego idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Dziś budżet partycypacyjny jest coraz bardziej popularny w wielu krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Hiszpanii. W Polsce realizuje go już przeszło 50 miast. Pierwszym był Sopot, który zainicjował go w 2011 r.(PAP)