Tychy są kolejnym miastem w województwie śląskim, które chce, by mieszkańcy współdecydowali, na co wydać pieniądze w ramach budżetu partycypacyjnego, zwanego również obywatelskim. W Tychach będzie on realizowany po raz pierwszy, a kwota - 5 mln zł - jaką zamierza przeznaczyć na ten cel miasto jest jedną z większych w regionie.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Miasta w Tychach Ewa Grudniok, pieniądze zostały rozdysponowane pomiędzy 24 okręgi, które w przybliżeniu odpowiadają okręgom wyborczym. Przyznane im kwoty wahają się - w zależności od liczby mieszkańców w danym okręgu - od ok. 90 do ok. 500 tys. zł.

Przed przystąpieniem do pisania wniosków, mieszkańcom zaproponowano udział w warsztatach, podczas których mieli m.in. okazję spotkać się z urbanistami, architektami, ekspertami zajmującymi się przestrzenią miejską, czy urzędnikami. "Mieszkańcy zgłosili łącznie 174 projekty. Część z nich dotyczy spraw związanych z remontem chodnika, budową parkingu, oświetlenia, placu zabaw, czy modnych ostatnio siłowni plenerowych. Są też nietypowe propozycje, jak na przykład kurs zdrowego odżywiania +Zdrowie dla całej rodziny+, który przewiduje warsztaty kulinarne oraz spotkania mieszkańców z ekspertami" - dodała Grudniok.

Rzeczniczka wskazała też, że wśród projektów jest wiele propozycji związanych ze spędzaniem wolnego czasu, czy rozwijaniem rozmaitych umiejętności i pasji, jak m.in. warsztaty rzeźbiarskie, czy warsztaty muzyczne gospel. "Zgłoszono na przykład projekt o nazwie +Osiedlowa miediateka od wnuczusia do dziadziusia+. Wnioskodawcy proponują, by zaadaptować szkolny strych, postawić w nim komputery oraz zorganizować w nim miejsce spotkań młodzieży z osobami starszymi, które przy okazji mogłyby się od młodszych nauczyć obsługi komputera" - dodała Grudniok.

Na liście proponowanych projektów znalazły się też rewitalizacja parku "Kasztanowa oaza spokoju", budowa specjalnego toru do jazdy na rowerach "Pumptrack", "Kącika dla mieszkańców" przy ul. Budowlanych, Bocheńskiego, Batorego. W kilku okręgach zaproponowano również budowę wybiegów dla psów.

Głosowanie nad projektami odbędzie się od 16 do 22 lutego. Realizacja zwycięskich projektów rozpocznie się wiosną 2015 roku.

W Tychach jest ponad 120 tys. mieszkańców.

Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o lokalnych wydatkach publicznych w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Pierwszym polskim miastem, które wydzieliło budżet obywatelski, był w 2011 roku Sopot. W jego ślady poszły m.in.: Wrocław, Gliwice, Elbląg, Płock, Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Chorzów. Od 2015 roku także mieszkańcy Katowic i Sosnowca będą mogli decydować, na co wydać pieniądze. (PAP)