W ramach regionalnego programu strategicznego „Mobilne Pomorze” w latach 2014-2020 planowany jest zakup 34 pociągów oraz pomoc w modernizacji 21 składów dla Szybkiej Kolei Miejskiej. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk tłumaczy, że celem inwestycji jest zapewnienie podróżnym nowoczesnego, bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska transportu publicznego.

We wtorek w Gdańsku marszałek Struk, członek zarządu województwa pomorskiego Ryszard Świlski oraz prezes firmy Newag SA Zbigniew Konieczek podpisali umowę w sprawie modernizacji czterech pociągów typu EN57. Wyremontowane pojazdy mają być przekazane Przewozom Regionalnym jeszcze w tym roku; będą wykorzystywane na trasach: Gdynia-Elbląg-Olsztyn oraz Gdynia-Bydgoszcz.

Odnowione pociągi mają być przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, klimatyzowane, a w przedziałach mają pojawić się nowe, ergonomiczne siedzenia. Pojazdy mają być wyposażone również w nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz cyfrowy monitoring wnętrza. Każdy z nich ma mieć 168 miejsc siedzących, dwa miejsca na wózki i sześć na rowery.

Struk zaznaczył, że te cztery pociągi będą modernizowane w ramach projektu mającego na celu unowocześnienie taboru kolejowego w regionie. Wcześniej m.in. kupiono 10 pojazdów do obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz cztery do obsługi linii Malbork – Grudziądz.

Prezes Newagu powiedział, że po modernizacji ze starego składu zostanie praktycznie tylko rama, która będzie sprawdzana ultradźwiękami i rentgenem, czy nie ma jakichś uszkodzeń. "Reszta w pociągu będzie nowa” - dodał. Wyjaśnił, że w pociągach zamontowane będą nowe silniki i hamulce. „Pojazd po modernizacji będzie zużywał znacznie mniej energii, będzie lżejszy o pięć ton" – dodał.

Koszt remontu czterech pojazdów przekracza 30 mln zł brutto. Marszałek tłumaczył, że modernizacja starych pociągów jest o połowę tańsza, niż zakup nowych.

Pociągi będą zmodernizowane w ramach projektu „Zakup i modernizacja kolejowego taboru pasażerskiego o napędzie elektrycznym, do obsługi połączeń międzyregionalnych na obszarze co najmniej dwóch województw”; jego wartość wynosi 70,16 mln zł. Z tego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 będzie pochodzić 40,44 mln zł. W ramach tego projektu kupiono już osiem pociągów i cztery wyremontowano.

Grupa kapitałowa Newag zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego i szynowego. Zatrudnia ok. 1900 osób. (PAP)

bls/ pad/