Wiceminister przy okazji podpisania w Kielcach umowy przypomniał, że centra urazowe to bardzo ważne jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, ratujące osoby w najcięższym stanie, głównie ofiary wypadków z urazami wielonarządowymi.

"Takie osoby powinny być w jak najkrótszym czasie dowiezione do centrum urazowego. Pacjent jest poddawany bardzo szybkiej diagnostyce w obrębie takiej placówki. Tam są podejmowane decyzje terapeutyczne. Jeśli wymagane są interwencje zabiegowe, to pierwsze z nich są już wykonywane na terenie centrum, a kontynuacja leczenia jest już prowadzona w warunkach szpitalnych" - podkreślił Tombarkiewicz.

Centrum Urazowe dla Dorosłych powstanie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Koszt inwestycji wyniesie 12 mln zł, z czego 85 proc. to fundusze unijne. Pozostała część pieniędzy będzie pochodzić ze środków własnych szpitala i samorządu województwa Świętokrzyskiego.

Projekt zakłada dobudowanie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nowego budynku i modernizację części pomieszczeń SOR na potrzeby centrum. Nowy obiekt o powierzchni 500 m kw. zostanie połączony z istniejącym obecnie pawilonem oddziału ratunkowego.

"Na potrzeby placówki zostanie zakupione nowe wyposażenie: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, kardiomonitory, respirator i bronchoskop z torem wizyjnym. W ramach Centrum Urazowego dla Dorosłych ma działać również pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej" - powiedziała PAP rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Anna Mazur-Kałuża.

Jak podkreślił dyrektor szpitala Andrzej Domański, kielecka placówka powinna przyjąć pierwszych pacjentów pod koniec 2018 r. "Przetarg na budowę ogłosimy w ciągu najbliższych 30 dni. Cała procedura przetargowa potrwa około trzech miesięcy. Myślę, że na początku przyszłego roku rozpoczniemy budowę i jesienią obiekt zostanie już oddany do użytku" - zapewnił Domański.

Centrum Urazowego dla Dorosłych, oprócz województwa świętokrzyskiego, nie ma jeszcze tylko województwo zachodniopomorskie. "Tam również trwają już prace nad utworzeniem takiej placówki. Po długich rozmowach został wybrany Szpital Kliniczny w Szczecinie, gdzie będzie realizowana budowa zarówno oddziału ratunkowego, jak i centrum urazowego" - zaznaczył wiceminister Tombarkiewicz.

Wszystko wskazuje na to, że w Kielcach powstanie także Centrum Urazowe dla Dzieci. Pomysł utworzenia tego ośrodka zyskał już wstępną zgodę Ministerstwa Zdrowia.

"Centrum Urazowe dla Dzieci tworzy się na bazie oddziału ratunkowego. Szpital dziecięcy nie ma takiego oddziału, ale ma izbę przyjęć. Bardzo dobrze zorganizowaną, ale jednak niespełniającą wymogów oddziału ratunkowego. Dlatego w szpitalu przy ul. Grunwaldzkiej (Wojewódzki Szpital Zespolony - PAP) będą dwa oddziały ratunkowe. Będzie wtedy o wiele lepsza możliwość diagnozowania dzieci. Dlatego już niedługo będą tutaj dwa oddziały ratunkowe i dwa centra urazowe" - zapewnił wiceminister.

Według dyrektora Domańskiego, realny termin oddania do użytku Centrum Urazowego dla Dzieci to koniec 2019 r.(PAP)