Jedną z sześciu palm, które zdobią skwer wkopał w piątek w ziemię prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

"Na szczęście, zarzuciliśmy pauperyzację Sopotu, czyli sadzenie topoli i bardzo tanich choinek i myślimy o roślinności szlachetnej. Sopot z tego słynął: jak Jerzy Haffner zasadził Park Północny to tam były i do dziś są okazy drzew z całego świata z obu Ameryk i Azji. Na molo też były palmy, bo to był salon Sopotu. Taki objaw szlachetności i elegancji na pewno się tu przyda" - powiedział dziennikarzom Karnowski.

 

Dyrektor Muzeum Sopotu Małgorzata Bucholz-Todoroska przypomniała, że tradycja dekorowania palmami miejsc publicznych w miejscowościach nadmorskich w Europie sięga XVII i XVIII wieku.

Najstarsze zachowane przez Muzeum Sopotu zdjęcia i pocztówki świadczą, że palmy w okolicach molo były już w latach 90. XIX wieku.

"Były też oczywiście na początku XX wieku, w latach międzywojennych i prawdopodobnie także tuż po wojnie. Były wystawiane na Placu Kuracyjnym, koło fontanny, przed wejściem na molo, a także przed dawnym Zakładem Kąpielowym (dziś Balneologiczny - PAP). I co jest ciekawostką palmy rosły też przed ratuszem, czyli dość daleko od plaży" - dodała Bucholz-Todoroska.

Posadzone na Skwerze Kuracyjnym palmy mają ok. półtora metra wysokości - jesienią będą wykopywane i przechowywane do następnego sezonu turystycznego.

"Palmy w Sopocie nigdy nie mogły być wielkimi drzewami. Trzeba bowiem pamiętać, że były to rośliny wystawiane sezonowo, a zimą były przechowywane w budynkach kuracyjnych" - dodała Bucholz-Todoroska.

Molo, które jest najdłuższym drewnianym pomostem w Europie, stanowi wizytówkę i symbol Sopotu.

Składa się z dwóch części: drewnianej i lądowej. Pierwsza spacerowa, ta najbardziej znana, obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich. Przy głowicy molo od 2011 r. działa przystań jachtowa, która może pomieścić do 100 jednostek.

Pierwszy pomost o długości 31,5 m został wybudowany w 1827 r. Do końca XIX wieku molo zostaje wydłużone do 150 metrów, by w roku 1910 osiągnąć 315 metrów. Obecny kształt obiektu został nadany w 1928 r. po największej w historii mola przebudowie zainicjowanej rok wcześniej z okazji 25-lecia miasta i 100-lecia mola.

Część lądowa mola czyli Skwer Kuracyjny ma powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych. Znajdują się na nim m.in. zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym oraz muszla koncertowa. Na placu mogą być organizowane imprezy masowe do sześciu tysięcy osób, a zimą funkcjonuje tu sztuczne lodowisko. (PAP)