„Inwestycja zostanie zakończona w tym roku” – poinformowała w niedzielę PAP Sylwia Nowicka z biura prasowego urzędu miejskiego. Dodała, że teren ok. 2,5 ha został już przekazany wykonawcy, a zakres robót obejmuje przebudowę brodzika dezynfekcyjnego i budowę przyłącza wodociągowego, roboty ziemne, izolacyjne, drenażowe i rekultywację pierwszego etapu starej części składowiska.

 

W tym roku MZO uruchomił już kompostownię pryzmową o wartości prawie 1,8 mln zł. Kolejną w tym roku inwestycją będą kogeneratory wytwarzające energię elektryczną, a później także cieplną przy użyciu gazu pozyskiwanego jako produkt uboczny ze składowisk odpadów.

 

Kompostownia zajmuje 1,8 ha powierzchni. Obiekt służy zagospodarowywaniu frakcji biodegradowalnej odpadów. Pozwala ona na wywiązanie się z wymaganego przez UE poziomu odzysków odpadów” – wyjaśnił PAP prezes spółki Andrzej Strykowski. Dodał, że dzięki kompostowni jego firma zapłaci mniejszy podatek środowiskowy, nawet o kilkaset tysięcy rocznie.

 

Kompostownia jest częścią planu, który zakłada powstanie w Ostrowie Wlkp. Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów – zapowiada prezydent miasta Jarosław Urbaniak. Według Strykowskiego, bez kompostowni taki zakład nie mógłby istnieć.

 

MZO jest jedną z ośmiu spółek córek komunalnych należącej w 100 proc. do miasta grupy kapitałowej Holdikom S.A. Pełni ona rolę spółki dominującej, która zajmuje się zarządzaniem i koordynowaniem pracy wszystkich spółek córek.(PAP)

 

zak/ mki/