O uruchomieniu od stycznia nowej sieci punktów, w których dyżurować będą radcy prawni oraz adwokaci, poinformowała w środę Sylwia Ressel, konsultant ds. komunikacji społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku.

Głównym punktem świadczącym pomoc prawną będzie siedziba MOPR zlokalizowana przy ul. Dyrekcyjnej 5. Tutaj porady udzielane będą przez dziewięciu prawników różnych specjalności, pracujących rotacyjnie w dni powszednie w godz. 8:30 – 17. Szczegółowe informacje o dyżurach konkretnych specjalistów można uzyskać pod numerem telefonu (58) 342 31 88.

Kolejnych dziesięć punktów zlokalizowanych będzie w siedzibach gdańskich stowarzyszeń, fundacji itp. Jak poinformowała Ressel, organizacje te zostały wybrane w konkursie ogłoszonym przez MOPR, a swoje siedziby mają one m.in. na Stogach, Oruni i Przymorzu, we Wrzeszczu oraz Oliwie.

Ressel wyjaśniła, że punkty, w których świadczone będą porady, wybierano tak, by łatwo mogli do nich dotrzeć gdańszczanie mieszkający w różnych dzielnicach miasta.

Ressel zaznaczyła też, że pomoc prawna dedykowana jest głównie gdańszczanom, ale mogą z niej skorzystać także mieszkańcy innych regionów Polski, którzy w czasie pobytu w Gdańsku znaleźli się w potrzebie. "Taką sytuacją może być na przykład utrata dokumentów, czy inny problem, jaki można przytrafić się turyście" – powiedziała Ressel przypominając, że niebawem rozpoczną się ferie zimowe, w czasie których Gdańsk odwiedzi z pewnością wielu przyjezdnych z głębi kraju.

Pełen wykaz punktów pomocy prawnej wraz z godzinami przyjęć dyżurujących w nich prawników, znaleźć można na stronie internetowej MOPR - http://mopr.gda.pl. Umieszczono tam także szczegółową informację o tym, komu taka nieodpłatna pomoc przysługuje. Grupa ta jest bardzo szeroka: obok podopiecznych MOPR, ciężarnych, weteranów, osób posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz tych, które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat, znajdują się w niej także wszyscy ci, które znaleźli się w sytuacji kryzysowej.

Jak zaznaczyła Ressel, co roku w gdańskich punktach nieodpłatnej pomocy prawnej udzielanych jest tysiące porad. (PAP)