Tegoroczne konsultacje zorganizowano według nowych zasad. Po raz pierwszy uczestnikami - zarówno zgłaszającymi projekty, jak i wybierającymi godne dofinansowania przedsięwzięcia - mogą być wszyscy mieszkańcy Poznania, niezależnie od wieku.

Głosowanie odbywać się będzie wyłącznie w formie elektronicznej, przez stronę internetową www.budzet.um.poznan/glosowanie oraz w 42 stacjonarnych punktach do głosowania.

Aby wziąć udział w głosowaniu, trzeba podać m.in. numer PESEL. Każda osoba mieszkająca na terenie Poznania będzie miała do dyspozycji maksymalnie trzy głosy: dwa na projekty rejonowe i jeden na projekt ogólnomiejski.

Pod głosowanie trafiło 128 projektów; 43 ogólnomiejskie i 85 rejonowych. Łączna pula środków do wydania w 2017 roku wynosi 17,5 mln zł.

W tym roku wśród dużych projektów, znalazły się m.in. pomysły odbudowy starych poznańskich wagonów tramwajowych, szkoleń strzeleckich dla poznaniaków, renowacji zabytkowego Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan czy stworzenia multimedialnego przewodnika po mieście.

Poznański Budżet Obywatelski jest jednym z pierwszych partycypacyjnych budżetów w Polsce. W ub. roku poznaniacy głosowali m.in. na program zajęć rekreacyjnych, utworzenie plaż przy miejskich jeziorach oraz centrum sportów wrotkarskich. Do podziału było 15 mln zł. W konsultacjach oddano łącznie ponad 73 tys. głosów, do wyboru było blisko 170 projektów. (PAP)