Nowy marszałek województwa śląskiego z Platformą Obywatelską jest związany od początku jej istnienia - od 2001 roku.

"Polityk absolutnie doświadczony; polityk, który zna państwo, zna mechanizmy działania instytucji państwowych", "dobry menedżer, doświadczony samorządowiec i sejmowy polityk" - mówił o Sałudze szef klubu radnych PO w sejmiku Jarosław Makowski prezentując, przed głosowaniem w Sali Sejmu Śląskiego, jego sylwetkę.

"Ma wykształcenie ekonomiczne, pracował jako bankowiec, jako menedżer, w związku z tym wie, jak dobrze i skutecznie zarządzać takim organizmem, jakim jest nasze województwo. Po drugie (...) ma doświadczenie samorządowe, był wiceprezydentem Jaworzna w latach 2002-2004, a jeszcze wcześniej 1998-2002 radnym w radzie miejskiej w Jaworznie, a więc wszystkie sprawy, które są związane z polityką samorządową nie są obce Wojtkowi Sałudze" - powiedział Makowski.

Tuż po głosowaniu Saługa powiedział dziennikarzom: "Zobowiązuję się (...), że będę chciał współpracować naprawdę z każdym, ponieważ wiele jest rzeczy do zrobienia w tym regionie - które musimy zrobić wspólnie". Dodał, że priorytetem jest pilnowanie kontraktu regionalnego, ale chce się również skupić m.in. na "śląskim budżecie obywatelskim". Jak powiedział, chce spróbować - wzorem samorządów lokalnych - przekształcić tę inicjatywę na samorząd województwa śląskiego.

W wyborze marszałka podczas pierwszej sesji nowego 45-osobowego sejmiku woj. śląskiego uczestniczyli wszyscy radni. Do jego wyboru potrzebna była bezwzględna większość głosów – 23. Marszałka wybrano w głosowaniu tajnym 25 głosami koalicji, przy jednym głosie wstrzymującym się.

Wojciech Saługa urodził się 1969 r. w Jaworznie. W 1994 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na wydziale ekonomiki i organizacji produkcji. Swoją karierę zawodową, w latach 1994-2002, związał z Bankiem Śląskim.

W działalność polityczną zaangażował się w 1994 roku (należał m.in. do Unii Polityki Realnej).

W wyborach w 1998 roku, zdobył mandat radnego Jaworzna z listy AWS. Mandat radnego uzyskał też w następnych wyborach do rady miasta w 2002 roku - tym razem z listy wyborczej Jaworzno Moje Miasto. Następnie w grudniu 2002 r. został zastępcą prezydenta Jaworzna. Był odpowiedzialny za wydziały - obsługi inwestora, planowania i inwestycji, urbanistyki i architektury oraz geodezji i gospodarki nieruchomościami.

We wrześniu 2004 roku wygrał wybory uzupełniające do Senatu RP. Mandat senatora sprawował przez rok.

W wyborach parlamentarnych w 2005 roku zdobył mandat posła piątej kadencji. W kolejnych wyborach, w 2007 roku, ponownie uzyskał wysokie poparcie i został wybrany do pracy w parlamencie. W wyborach w 2011 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

W strukturach partyjnych obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu PO województwa śląskiego.

Jest ojcem dwójki dzieci. (PAP)