W serwisie można zapoznać się z aktualnym stanem zanieczyszczenia powietrza oraz prognozą średniodobową na dwa najbliższe dni dla całego regionu lub dla 23 miejscowości w Małopolsce. Na stronie publikowane są także informacje o wprowadzanym przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

„Mamy nadzieję, że w nowej odsłonie serwis będzie bardziej czytelny dla odbiorców. Zmieniliśmy m.in. szatę graficzną, ponieważ poprzedni interfejs był nieco przestarzały. Nowy serwis uwzględnia również cztery nowe stacje pomiarowe: trzy w Krakowie i jedną w Tarnowie” - powiedział PAP marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Użytkownicy serwisu mogą otrzymać informacje e-mailowe o mierzonym i prognozowanym poziomie zanieczyszczenia powietrza, w trzech opcjach: wiadomości codziennej, ostrzegawczej i alarmowej wraz z wyborem obszaru województwa, którego mają dotyczyć informacje. Do tej pory taki newsletter był dostarczany na ponad 7 tys. adresów e-mail. Wcześniej informował on jedynie o przekroczeniach norm, obecnie zawiera też informacje o prognozowanym zanieczyszczeniu.

Z serwisu powietrze.malopolska.pl/prognozy/ od momentu jego uruchomienia 1 listopada 2010 skorzystało ok. 30 tys. użytkowników. Dzięki publikacji prognoz osoby szczególnie narażone na skutki smogu - m.in. dzieci, osoby starsze i z chorobami dróg oddechowych - mogą uniknąć nadmiernego narażenia na zanieczyszczenia powietrza.

Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.(PAP)