Od poprzedniej kadencji sejmikiem rządziła koalicja PO-PSL.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, podczas konferencji prasowej komisarz lubuskiej Platformy Obywatelskiej senator Waldemar Sługocki powiedział, że koalicjanci „otwierają nowy rozdział dobrej współpracy na rzecz województwa lubuskiego”.

Oprócz Sługockiego pod umową koalicyjną podpisy złożyli: prezes lubuskiego PSL Jolanta Fedak i przewodniczący lubuskiego SLD Bogusław Wontor, a także marszałek województwa Elżbieta Polak (PO) oraz wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn (PSL).

Sługocki zaznaczył, że koalicja poszerzona o SLD pozwoli na sprawne podejmowanie działań na rzecz rozwoju regionu lubuskiego.

„Jesteśmy w bardzo ważnym czasie, chociażby z punktu widzenia szans rozwojowych ziemi lubuskiej. Mamy nowy portfel środków europejskich – 906 mln euro. Chcemy z impetem realizować szereg ważnych inwestycji tak, aby województwo lubuskie wykorzystało swoją szansę w XXI wieku” – mówił.

Nowa umowa koalicyjna niesie ze sobą zmiany w Zarządzie Województwa Lubuskiego - Platforma Obywatelska straci jednego z członków zarządu. Miejsce to przypadnie koalicjantowi z SLD.

Ponadto zgodnie z porozumieniem stanowisko przewodniczącego sejmiku będzie rotacyjnie obsadzane przez członków PO i PSL. Na najbliższej sesji nowym przewodniczącym ma zostać kandydat PSL.

W poniedziałek rezygnację z funkcji szefa sejmiku zapowiedział Mirosław Marcinkiewicz z PO, który w listopadzie ub. roku został przewodniczącym po odwołaniu Czesława Fiedorowicza z PSL.

Koalicja PO-PSL-SLD liczy 18 na 30 radnych zasiadających w sejmiku. Platforma ma w niej 8 radnych, PSL - 7, a Sojusz - 3.

Zanim doszło do zawiązania nowej koalicji, w poniedziałek decyzję o opuszczeniu klubu Platformy ogłosiło dwóch radnych – Klaudiusz Balcerzak, który przeszedł do klubu PiS, jako radny bezpartyjny i Maciej Nawrocki, który stał się radnym niezrzeszonym.

Klub PiS liczy obecnie 6 radnych, natomiast 5 radnych ma w sejmiku klub Bezpartyjni Samorządowcy.(PAP)