"Zgodnie z procedurami wniosek jest w tej chwili opiniowany. Po uzyskaniu opinii decyzję w tej sprawie podejmie wiceprezes odpowiedzialny za kontrole doraźne. Osobiście wydaje mi się, że taka kontrola jest uzasadniona i potrzebna" – podkreślił Kwiatkowski.

Dodał, że jeśli w najbliższych tygodniach zapadnie decyzja o kontroli, to będzie ona prowadzona w drugiej połowie roku przez delegaturę NIK w Krakowie, a pierwszych informacji można się spodziewać pod koniec roku.

Jak zapowiedziała dyrektor delegatury NIK w Krakowie Jolanta Stawska, ewentualna kontrola będzie obejmowała wszystkie podmioty zaangażowane w przygotowania do ZIO 2022. "Będzie miała ona taki zakres, żebyśmy mogli odpowiedzieć, czy wydatki były legalne, rzetelne i gospodarne" – powiedziała. Jak podkreśliła, NIK nie kontrolowała do tej pory tego zadania.

Kwiatkowski zastrzegł, że NIK nie kontroluje w samorządzie celowości wydatków. "Nie odpowiadamy na pytanie, czy całe przedsięwzięcie było sensowne czy mniej uzasadnione" – podkreślił.

W najbliższą środę Rada Miasta ma przegłosować uchwałę o rezygnacji Krakowa ze starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Decyzja ta zakończy starania Polski i Słowacji o przeprowadzenie tej imprezy.

W referendum przeprowadzonym 25 maja mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się przeciwko organizacji ZIO i Paraolimpiady w 2022 r. Negatywną opinię wyraziło 69,72 proc. głosujących. Referendum jest ważne i wiążące dla władz miasta, gdyż frekwencja wyniosła ponad 30 proc.

Tuż po referendum resort sportu poinformował, że zbada finansowe konsekwencje wycofania się Krakowa ze starań o ZIO. Ministerstwo Sportu i Turystyki miało podpisaną umowę na dofinansowanie ze środków budżetu państwa starań stolicy Małopolski o organizację imprezy.

Po rezygnacji Krakowa o prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. nadal ubiegają się cztery miasta: Pekin, Ałma-Ata, Lwów i Oslo. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 r. (PAP)