Minister Rafalska objęła Narodowy Kongres Rodziny honorowym patronatem.

Podkreśliła, że rodzina zawsze była silniejsza w Polsce, niż w innych krajach Europy. "Jak szliśmy do Unii Europejskiej, to mówiliśmy, że Polska jest silna Bogiem i rodziną" – przypomniała.

Zaznaczyła, że rząd PiS pomaga i chce pomóc w scementowaniu i budowaniu silnej rodziny. "Dlatego premier Beata Szydło najpierw zmieniała nawę resortu, którym kieruję" – przypomniała Rafalska. "Następnie postanowiliśmy wzmocnić polską rodzinę, stąd decyzja o programie 500 plus i wzroście nakładu na politykę społeczną w Polsce" – dodała Rafalska.

Jej zdaniem są już wymierne efekty takiego działania. "Mamy dzisiaj bardzo dobrą sytuację gospodarczą – wysokie PKB, niskie bezrobocie - najlepsze w okresie ostatnich 25 lat, mamy programy +Mieszkanie plus+ i +Za życiem+ oraz program opieki instytucjonalnego wsparcia" - wyliczyła.

Rafalska poinformowała, że ponad 2,4 mln rodzin złożyło wniosek o świadczenie 500 plus w nowym okresie zasiłkowym, który trwa od 1 października (wnioski na nowy okres zasiłkowy można składać od początku sierpnia).

Zapewniła, że ze strony rządu nigdy nie było żadnych opóźnień w przekazywaniu środków. Przypomniała, że dotychczas, od uruchomienia programu 1 kwietnia 2016 r., wydano na ten cel ponad 33 mld zł, z czego skorzystało 4 mln dzieci.

Wicewojewoda Marlena Maląg potwierdziła, że Wielkopolska stawia na rodzinę. Dowodem na to ma być m.in. powołanie w czerwcu 2016 r. Rady Rodziny. "Jest to zespół, który wspiera, opiniuje i doradza wojewodzie w sprawach rodziny" – wyjaśniła Maląg.

Nieprzypadkowo, jak podkreśliła, gospodarzem Narodowego Kongresu Rodziny został Ostrów Wlkp. "Miasto jest, obok Wągrowca i Środy Wielkopolskiej, jednym z trzech laureatów organizowanego przez wojewodę wielkopolskiego konkursu +Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie+. Komisja konkursowa doceniła Ostrów za wprowadzenie miejskiego +becikowego+, darmowych przedszkoli, niższych opłat za odpady komunalne dla rodzin wielodzietnych, modernizację żłobka miejskiego i budowę integracyjnego przedszkola" – powiedziała Maląg.

Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek dodała, że miasto wprowadziło także szereg programów zdrowotnych dla mieszkańców. "Mówi się, że zdrowie jest najważniejsze, a my w Ostrowie nie tylko o tym mówimy, ale staramy się o nie dbać" – powiedziała.

Prezydent jako przykład podała akcję profilaktyczną, polegającą na uruchomieniu szkolnych gabinetów stomatologicznych, w których opieką objęto 730 dzieci z ostrowskich podstawówek. "To jeden z licznych przykładów dobrej współpracy samorządu i rządu, bo na ten cel pozyskaliśmy z Ministerstwa Zdrowia 300 tys. zł dotacji" – powiedziała prezydent Klimek.

Celem Narodowego Kongresu Rodziny w Ostrowie Wlkp. jest wypracowanie zmian w rozwoju polityki prorodzinnej w Polsce. Kongres współorganizowany jest przez wojewodę wielkopolskiego, prezydent Ostrowa Wlkp. oraz Fundację Narodowego Dnia Życia.

W debacie wzięli udział eksperci, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowcy.(PAP)