Nowością jest to, że osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać taką kartę bez względu na wiek (w pozostałych przypadkach do 24 roku życia).

Krakowska Karta Rodzinna to system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień dla rodzin wielodzietnych mieszkających w Krakowie. Jednym z kryteriów jej otrzymania będzie płacenie podatków w Krakowie. Od 2012 r. karty były wydawane rodzinom z co najmniej czworgiem dzieci. Obecnie korzysta z nich 99 proc. tych rodzin - w sumie ponad tysiąc.

"Uważamy, że taka pomoc jest wskazana dla rodzin posiadających nie tylko czworo i więcej, ale także troje dzieci" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Według szacunków władz stolicy Małopolski Krakowska Karta Rodzinna 3+ obejmie ok. 6 tys. 200 rodzin, ok. 35 tys. osób.

Karta będzie uprawniać dzieci i młodzież do bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz do zniżek przy korzystaniu z oferty miejskich instytucji kultury, basenów, zoo. Na przykład rodzice, którzy mają więcej niż dwójkę pociech, wejdą do ogrodu zoologicznego nie za 18, a za 10 zł. Z kolei, aby skorzystać z pływalni w centrum sportowym Com-Com Zone w Nowej Hucie matka czy ojciec, który przyjdzie ze swoimi dziećmi wejdzie za 6 zł (przez większość dnia normalna cena to 12 zł).

Zdaniem prezydenta Majchrowskiego jednym z ważniejszych uprawnień dla osób korzystających z karty jest pierwszeństwo przy przyjmowaniu pociech do samorządowych żłobków czy przedszkoli.

Dzięki karcie można też uzyskać rabaty w sklepach, restauracjach i punktach usługowych uczestniczących w programie.

Nowe karty będą wydawane od września. Osoby posiadające karty 4+ nie muszą jej wymieniać. Będą one uprawniać do korzystanie ze wszystkich przywilejów wynikających z Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+.

Program jest autorskim pomysłem władz stolicy Małopolski. W gminach i powiatach w całym kraju jest już teraz ponad 200 lokalnych kart samorządowych, w tym trzy wojewódzkie. W kraju funkcjonuje też ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej prawo do skorzystania z Karty Dużej Rodziny ma 3,4 mln osób - w tym ponad 2 mln dzieci. O kartę mogą też wystąpić rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Dla rodziców karta jest bezterminowa, a dzieciom przysługuje do ukończenia 18 lub 24 lat, jeśli nadal się uczą. Dla niepełnosprawnych będzie ważna na czas orzeczenia o niepełnosprawności.(PAP)

rcz/ bos/ abr/