Halicki powiedział, że zakończył się proces naprawy błędów w platformie e-PUAP, a ich wyeliminowanie pozwoliło na rozpoczęcie procesu przenoszenia wszystkich danych z e-PUAP na nową platformę e-PUAP 2. Na niej mają być umieszczone wszystkie nowe usługi, będzie ona miała inną niż obecna platforma szatę graficzną. Zdaniem Halickiego będzie też bardziej przyjazna dla uczestników. "Ten proces integracji rozpoczęliśmy i jednocześnie zakończyliśmy proces naprawczy" - powiedział minister.


Minister wskazał, że czerwiec będzie miesiącem integracji systemu i przenoszenia danych z e-PUAP na e-PUAP2. Halicki zapewnił, że platforma e-PUAP 2 jest wydajna, została technologicznie sprawdzona i odebrana, a przełączenie systemu i udostępnienie go dla wszystkich obywateli nastąpi w weekend na przełomie czerwca i lipca. Halicki zapowiedział, że na platformie będą umieszczane nowe usługi. "Tych usług w najbliższych trzech, czterech miesiącach jest ponad setka" - powiedział.


Zapowiedział, że katalog usług będzie tak realizowany, iż co tydzień będzie włączane kilka kolejnych. "Do września te ponad sto usług będzie umieszczone na platformie, będziemy o tym informować" - dodał.


Zaznaczył, że ministerstwo nie czekając na przełączenie systemu na e-PUAP 2 zdecydowało się uruchomić nowe usługi na obecnej platformie. Wskazał na przykład na możliwość złożenia wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, co może być przydatne dla tych, którzy na wakacje wybierają się do innych krajów UE. Halicki podkreślił, że dlatego warto już dziś wyrobić sobie zaufany profil i kod dostępu do platformy e-PUAP.
"Dziś możemy ogłosić, że w ramach następnych kilku lat osiągniemy nasz cel i dokona się w Polsce transformacja cyfrowa. Taka transformacja, która uczyni Polskę naprawdę krajem, jeżeli nie wiodącym w Europie, to krajem, który z tymi wiodącymi krajami w Europie będzie porównywalny" - powiedział.

Zdaniem Halickiego Polska będzie krajem bardzo nowoczesnym, jeśli chodzi o cyfryzację. Zaznaczył, że infrastruktura nie jest już problemem. "Pewną barierą stanie się problem kompetencji (...) Jedna czwarta Polaków nie korzysta z komputera, około 30 proc. ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o dostęp do sieci (...) Te kompetencje będziemy musieli podnosić" - dodał minister.
Z danych resortu wynika, że w czerwcu na platformie e-PUAP znajdą się m.in. usługi związane ze zgłoszeniem pracy geodezyjnej i kartograficznej, czy wniosek o ponowne wykorzystanie informacji publicznej. W lipcu za pomocą platformy będzie można złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego lub też o wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego. W ten sam sposób w lipcu będzie można wysłać wniosek o zasiłek powodziowy.

Również w lipcu wśród dostępnych usług powinna się znaleźć możliwość złożenia wniosku o wydanie wypisu lub wyrysu z ewidencji gruntów i budynków. Natomiast w sierpniu przez internet będzie można wystąpić o dowód osobisty lub zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu. Będzie też można wnioskować o wydanie odpisu akt stanu cywilnego. (PAP)