Do podziału między trzy strefy Łomży: Południe, Centrum i Łomżycę przeznaczono 1,5 mln zł, co jest największą sumą przeznaczoną na budżet obywatelski w tym mieście. Jak informuje magistrat, każda ze stref otrzyma 30 proc. całości ustalonej kwoty, a pozostałe 10 proc. stanowić będzie rezerwę, która ma być rozdzielona przez zespół koordynujący ten budżet.

Do łomżyńskiego budżetu obywatelskiego można zgłaszać jedynie projekty inwestycyjne. Mieszkańcy zgłosili blisko 40 zadań, z czego ocenę formalną przeszły 23 projekty.

Pomysły dotyczą przede wszystkim budowy bądź naprawy chodników w mieście, budowy parkingów i placów zabaw. Wśród projektów są też dotyczące m.in. budowy parku zabaw dla psów, wieży dla ptaków jerzyków czy powstania murali.

Na projekty głosować może każdy mieszkaniec Łomży, który ukończył 16 lat; maksymalnie wybiera się trzy propozycje. Karty do głosowania można wypełniać przez internet lub w wersji papierowej.

Głosowanie potrwa do 16 listopada, z zwycięskie projekty poznamy 25 listopada.

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Łomży do podziału było 300 tys. zł, w drugiej - 1 mln zł, natomiast w tegorocznej - 1,1 mln zł. (PAP)