Magistrat poinformował, że wyznaczono już miejsca, gdzie zamontowanych zostanie dwanaście stacji parkowania. Znajdą się one m.in. w pobliżu dworców kolejowego i autobusowego, w zabytkowym centrum, rekreacyjnej dzielnicy Cygański Las, na największych osiedlach, a także przy basenach.

Ficoń przypomniał, że system bezobsługowych wypożyczalni rowerowych "BBbike" miał zostać oddany do użytku przed wakacjami i działać do końca października. Firma Nextbike Polska, która przegrała przetarg na jego stworzenie, dwukrotnie odwoływała się jednak od werdyktu bielskiego magistratu. Jej przedstawiciele twierdzili, że zwycięzca – spółka BikeU - zaniżyła cenę. Przeciągająca się procedura uniemożliwiła uruchomienie usługi w planowanym terminie.

„Postanowiliśmy, że mimo wszystko wypożyczalnia zostanie uruchomiona jeszcze w październiku. Ma to związek z umową, która zakłada otwarcie w bieżącym roku. Rezygnując z tego, dalibyśmy pole do kolejnego odwołania” – wyjaśnił Ficoń.

Beata Synowiec z magistrackiego Biura Promocji Miasta poinformowała, że ponownie wypożyczalnia zostanie uruchomiona po ustąpieniu zimy. Umowa zakłada, że bielszczanie powinni korzystać z usługi od 1 kwietnia do końca października. Rowery są własnością operatora wypożyczalni. Pierwsze 20 minut korzystania z nich będzie bezpłatne, a za kolejnych 40 trzeba zapłacić 2 zł. Stawka za następne godziny będzie wyższa, od 3 do 4 zł.

Firma BikeU jest przedstawicielem francuskiej sieci operującej we własnym kraju oraz w Grecji. Miasto za czteroletnią obsługę zapłaci firmie niespełna 1,5 mln zł. Konkurencyjna oferta Nextbike Polska, z usług której korzystają m.in. mieszkańcy Poznania i Warszawy, była droższa o ponad 1,2 mln zł. (PAP)