Nowych prezydentów będą mieć Ciechanów, Radom i Żyrardów. Dotychczasowi prezydenci zostali ponownie wybrani w Płocku, Ostrołęce, Warszawie, Otwocku, Legionowie, Pruszkowie i Siedlcach.

W II turze wyborów na prezydenta Ciechanowa wygrał Krzysztof Kosiński (PSL), rzecznik prasowy ludowców; uzyskał 56,92 proc. głosów. Jego rywal, dotychczasowy prezydent miasta, Waldemar Wardziński (PO) zdobył 43,08 proc. głosów. Kosiński ma 26 lat. Jest absolwentem prawa i administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; specjalizuje się w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. W 2007 r. rozpoczął działalność w Forum Młodych Ludowców. Do 2013 r. był sekretarzem zarządu krajowego młodzieżówki PSL. W 2011 r. został rzecznikiem prasowym PSL, a następnie rzecznikiem klubu parlamentarnego ludowców.

Kandydat Platformy Obywatelskiej, poseł Radosław Witkowski wygrał II turę wyborów na prezydenta Radomia. Zdobył 32 805 głosów (52 proc.). Witkowski pokonał ubiegającego się trzeci raz o fotel prezydenta Radomia - Andrzeja Kosztowniaka (PiS), który otrzymał 30 275 głosów (48 proc.).

W Żyrardowie w II turze zwyciężył Wojciech Jasiński z KWW Nowe Przymierze Samorządowe. Pokonał Beatę Rusinowską startującą z KW Platformy Obywatelskiej. Dotychczasowy prezydent Żyrardowa Andrzej Wilk nie startował w tegorocznych wyborach.

W Warszawie prezydentem po raz trzeci została Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO). W II turze wyborów samorządowych uzyskała 58,64 proc. głosów. Urzędująca prezydent pokonała Jacka Sasina (PiS), który otrzymał 41,36 proc. głosów. Już w niedzielę wieczorem, po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, które wskazywały na zwycięstwo Gronkiewicz-Waltz, urzędująca prezydent zapewniała, że Warszawa będzie się dalej dynamicznie rozwijać, stanie się miastem przyjaznym, dostępnym, aktywnym i wygodnym - już nie tylko stolicą Europy Środkowej, ale - jak mówiła - "naprawdę stolicą Europy".

W Ostrołęce w II turze wyborów wygrał ubiegający się o reelekcję Janusz Kotowski (PiS), który zdobył 53,94 proc. głosów. Jego rywal - należący do SLD, startujący z komitetu Ostrołęka dla Wszystkich Łukasz Kulik - uzyskał 46,05 proc. głosów. Kotowski ma 48 lat. Jest absolwentem studiów filozoficzno-teologicznych oraz podyplomowych ekonomiczno-menedżerskich. W latach 2005-06 był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego, odpowiadającym za sprawy kultury i ochrony środowiska.

Obecny prezydent Siedlec Wojciech Kudelski (PiS) wygrał drugą turę wyborów na prezydenta miasta. Jak podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza w Siedlcach, zdobył 12 tys. 865 głosów, czyli 53,9 proc.. Kontrkandydat Kudelskiego Andrzej Sitnik (bezpartyjny) zdobył 10 tys. 584 głosy, czyli 45,1 proc.

W Otwocku na kolejną kadencję został wybrany dotychczasowy prezydent Zbigniew Szczepaniak (KWW OTW). Pokonał Bartłomieja Kozłowskiego z KW Stowarzyszenie Inicjatywa dla Miasta.

W Pruszkowie ponownie będzie rządził Jan Starzyński (KWW Samorządowe Porozumienie Pruszkowa). Wygrał w II turze z Maksymem Gołosiem (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Zwycięstwo już I turze zapewnił sobie ubiegający się o reelekcję prezydent Płocka Andrzej Nowakowski z PO. Zdobył 55,93 proc. głosów. Senator PiS Marek Martynowski, startujący jako wspólny kandydat tej partii oraz Polski Razem Jarosława Gowina i Solidarnej Polski uzyskał 9941 głosów, czyli 22,39 proc. W wyborach na prezydenta Płocka Nowakowski startował dotychczas trzykrotnie; w 2006 r. bez powodzenia, w 2010 r. wygrał w drugiej turze, uzyskując 52,34 proc. głosów i pokonując ubiegającego się wówczas po raz drugi o reelekcję Mirosława Milewskiego, wówczas w PiS.

Także w I turze wybrany został dotychczasowy prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.(PAP)

kos/ pz/ abr/