"To jest nasze główne zadanie, żeby maksymalnie urząd był profesjonalny, blisko obywatela, załatwiał w odpowiedni, usługodawczy sposób sprawy, które są do załatwienia i żeby zmienił swoją polityką na rzecz bardziej sprawnego funkcjonowania" - przekonywał w środę na spotkaniu z dziennikarzami wojewoda. Jak podkreślił zależy mu na "profesjonalnej, szybkiej i konkretnej" obsłudze.

Zdaniem wojewody "cała filozofia" polega na tym, żeby przekonać ludzi, że wojewoda, rząd i urzędnicy są blisko nich, i że nie jest to tylko hasło, ale konkretne działania". Jak dodał, zależy mu też, "aby było przekonanie, iż działamy w tym zakresie, a nie zamykamy się w gabinetach, jesteśmy gdzieś na konferencjach, spotkaniach".

Sipiera poinformował, że chce skrócenia czasu obsługi oraz ewentualnie - jak zwracał uwagę - możliwości określenia w czasie, "kiedy sprawa zostanie załatwiona". "Często jest nacisk, aby szybciej, aby szybciej, wiadomo, że szybko nie znaczy idealnie, natomiast dobrze, żeby to było określone w czasie" - zaznaczył. Dodał, że wspólne z rządem będą pracować nad zwiększeniem usług e-administracji - w oparciu o unijne programy - aby obywatel oraz Urząd Województwa Mazowieckiego mieli "bardzo szybki dostęp do informacji".

Wojewoda zapowiedział przebudowę punktu informacyjnego, tak żeby w jednym miejscu były skupione wszystkie informacje, co miałoby zapobiec odsyłaniu interesanta "od pokoju, do pokoju".

"Ta filozofia ma odwrócić ten element mitręgi urzędniczej, chodzenia po pokojach, po urzędnikach, po różnych też często urzędach, tylko właśnie, żeby w jednym punkcie otrzymać kompleksowe informacje lub obsługę" - wyjaśnił Sipiera. "Dokładamy do tego oczywiście komfort i satysfakcję interesanta dlatego, że nie możemy budować administracji otwartej, blisko ludzi bez tego właśnie elementu" - mówił.

Kolejną składową - wśród zaproponowanych przez wojewodę zmian - jest pogłębienie współpracy z samorządami. Sipiera przypomniał, że już rozpoczęła się cykliczna praca z konwentem starostów mazowieckich oraz konwentem miast i gmin. "Założyliśmy taką filozofię, że nie ma tematów, na które nie można rozmawiać z samorządami, przy założeniu partnerstwa" - powiedział. Jak dodał nie może być takiej sytuacji, że tylko rząd mówi do samorządów, one - jak podkreślił - mają prawo "w pełni" mówić do rządu.

Właściwe gospodarowanie mieniem skarbu państwa, to następna propozycja wojewody mazowieckiego w nowej polityce urzędu. "To mienie skarbu państwa ma pracować na obywateli, i to nie poprzez sprzedaż, bo to jest najłatwiejsze" - zwracał uwagę. "Chcemy, żeby obywatele, mieszkańcy Mazowsza mieli większy pożytek z tego elementu, stąd nacisk na wsparcie rozwoju" - przekonywał Sipiera.

Czwartym elementem jest zapewnienie bezpieczeństwa, bo - jak mówił Sipiera - bez tego "nie ma niczego". "Jeżeli tego nie zagwarantuje rząd, państwo to oczywiście wszystkie elementy pochodne są tylko i wyłącznie - życzeniowe" - podkreślił.

"Obowiązkiem państwa jest strzec prawa, przestrzegać tego prawa" - dodał. Wojewoda zapowiedział doprowadzenie do większej koordynacji służb, inspekcji i straży, "tak żeby wszyscy mieli świadomość, że jest to jedno działanie". "Obywatele muszą mieć poczucie, że bezpieczeństwo jest im zapewniane - od tego jest wojewoda i samorząd" - podkreślił Sipiera. (PAP)