W sejmiku woj. podlaskiego zasiada 30 radnych, a region podzielony jest w wyborach do tego sejmiku na cztery okręgi wyborcze. Obecnie PO i PiS mają po 11 radnych, PSL - 5, SLD - 3. Władzę sprawuje koalicja PO-PSL.

W przesłanym PAP w poniedziałek wieczorem komunikacie podlaska PO poinformowała o zatwierdzeniu list przygotowanych z myślą o jesiennych wyborach oraz o pierwszych trójkach na tych listach.

W okręgu nr 1 (Białystok) liderem listy jest marszałek województwa Jarosław Dworzański. Z drugiego miejsca kandyduje Anna Mierzyńska, dyrektor biura regionu podlaskiego PO, założycielka grupy "Normalny Białystok" za cel stawiającej sobie propagowanie wielokulturowości miasta i wspieranie tolerancji.

Niespodzianką jest kandydatura na trzecim miejscu znanego ginekologa, specjalisty od in vitro prof. Mariana Szamatowicza, który w obecnej kadencji sejmiku jest radnym SLD.

Na białostockiej liście są też m.in. Lucja Nimierowicz, kandydatka Forum Mniejszości Podlasia (forum reprezentuje społeczność prawosławną, ma porozumienie wyborcze z PO - PAP) i Bronisław Talkowski, przewodniczący muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach.

W okręgu suwalskim jedynką jest Anna Naszkiewicz, przewodnicząca suwalskiej PO i szefowa Agencji Rozwoju Regionalnego "Ares"; z drugiego miejsca startuje obecny radny wojewódzki i dyrektor szpitala w Sejnach Waldemar Kwaterski, z trzeciego zaś - b. burmistrz Augustowa i b. poseł Leszek Cieślik.

W okręgu łomżyńskim liderem jest członek zarządu województwa Jacek Piorunek. W czwartym okręgu, obejmującym południową część województwa, listę otwiera wojewoda podlaski Maciej Żywno. Dwójką jest tam radna sejmiku Daria Sapińska, trójką - starosta siemiatycki Mikołaj Mantur. To nowy okręg, powiększony niedawno, by uwzględnić potrzeby mniejszości białoruskiej. Chodzi o wypełnienie zapisów kodeksu wyborczego, mówiących o konieczności uwzględnienia reprezentatywności mniejszości narodowych.

W sumie na listach wyborczych Platformy nie znalazło się dwóch obecnych radnych tego ugrupowania w podlaskim sejmiku. Oficjalna prezentacja pełnych list, a także kandydatów PO w wyborach na prezydentów i burmistrzów w regionie, zaplanowana jest na niedzielę. (PAP)