Wiceprezes PSL, wiceminister Skarbu Państwa Urszula Pasławska powiedziała podczas konferencji prasowej, że Stronnictwo zdecydowało o wystawieniu w tych wyborach kandydata na prezydenta Olsztyna, bo "dziś PSL stawia na nową jakość".

"Stawiamy na nowego człowieka, młodego ale doświadczonego, który ma propozycje dla wszystkich - i dla młodych i dla starych i dla osób szukających pracy i dla tych, które chcą w Olsztynie się rozwijać i chcą tu mieszkać i żyć a nie wyjeżdżać z tego miasta" - powiedziała Pasławska.

W 2009 roku, gdy w Olsztynie odbywały się wybory przedterminowe, PSL poparło bezpartyjnego Piotra Grzymowicza, który je wygrał i do tej pory jest prezydentem Olsztyna. Przedterminowe wybory na prezydenta Olsztyna musiały się odbyć, bo wcześniej mieszkańcy odwołali w referendum prezydenta Jerzego Małkowskiego po wybuchu tzw. seksafery.

Marcin Adamczyk powiedział dziennikarzom, że jako prezydent Olsztyna będzie w pierwszej kolejności zabiegał o inwestorów, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy. Chce także poprawić infrastrukturę sportową, bo stan techniczny miejskiego stadionu piłkarskiego i hali sportowo-widowiskowej - jego zdaniem - nie nadają się do organizacji dużych imprez sportowych. Stawia także na szerokie konsultacje społeczne i dialog z mieszkańcami Olsztyna.

"Myślę, że wszystkie cele strategiczne miasta, wszystkie najważniejsze inwestycje które na lata zmieniają oblicze tego miasta, w tym także obecna budowa linii tramwajowych, powinny być konsultowane z mieszkańcami, choćby w formie referendum"- dodał Adamczyk.

Podkreślił, że PSL wystawiając listę kandydatów do rady miasta, liczy na to, że zdobędzie tyle mandatów w miejskim samorządzie, że będzie mógł utworzyć klub. "Liczymy, że uda nam się zdobyć większość w radzie, by rządzić samodzielnie. Nie jest to łatwe zadanie, ale nie niemożliwe" - powiedział Adamczyk.

Na listach PSL kandydatów do rady miejskiej znalazło się 6 osób należących wcześniej do Twojego Ruchu.

Janusz Niedźwiedzki, dawniej członek Twojego Ruchu, a teraz bezpartyjny powiedział PAP, że wszystkie te osoby nie należą już do partii Twój Ruch, kandydują jako osoby bezpartyjne i niezależne. "Wybraliśmy ten komitet, który naszym zdaniem ma najlepszy program i najlepszą ofertę dla Olsztyna i kandydata na prezydenta, który realnie może coś zmienić w tym mieście" - ocenił Niedźwiedzki.

Na listach PSL do rady miejskiej znaleźli się m.in. Maja Antosik (dawniej Twój Ruch), Krystyna Procyk, żona byłego prezesa jednej z olsztyńskich spółdzielni mieszkaniowych w Olsztynie i Zbigniew Cieciuch - urzędnik z Urzędu Marszałkowskiego, szef miejskich struktur PSL. (PAP)