W piątek w Zakopanem zainaugurowano kampanię informacyjną na temat pozyskiwania środków w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020.

„Małopolska myśli o mieszkańcach, przedsiębiorcach, samorządach; dlatego w najbliższych dniach w różnych miastach będziemy zachęcać do korzystania z funduszy unijnych” – powiedział PAP Szymczyk.

Pracownicy urzędu już udzielają chętnym informacji, z jakich programów można pozyskać fundusze i na jakie cele. „Dopytujemy szczegółowo, czym przyszły beneficjent jest zainteresowany i dopasowujemy odpowiedni program” – wyjaśnił Szymczyk.

W nowej perspektywie unijnej dla małopolskiego RPO przeznaczone jest niemal 2,9 mld euro. Mieszkańcy oraz samorządy i instytucje mają dodatkowo możliwość korzystania z projektów realizowanych w programach krajowych.

Jak wyjaśnił Szymczyk, obecnie przygotowywana jest końcowa dokumentacja, która ma być przewodnikiem w procedurze naborów wniosków. Pierwsze nabory ruszą na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku. „W najbliższym czasie będziemy mieli znane szczegółowe kryteria wyboru i harmonogram naborów. To pokaże szczegółowo, które nabory zostaną uruchomione w najbliższym czasie, a które sukcesywnie w kolejnych latach” – wyjaśnił.

Podczas piątkowej akcji zakopiańczycy pytali głównie o fundusze na rozwój przedsiębiorczości związanej z hotelarstwem i usługami. Były także pytania o dofinansowanie projektów proekologicznych czy odnawialnych źródeł energii.

W niedzielę kampania informacyjna będzie prowadzona na rynku w Nowym Sączu, a w kolejny weekend w Tarnowie, Krakowie i Oświęcimiu.

Twarzą kampanii informacyjnej jest frontman zespołu Futur Folk Stanisław Karpiel-Bułecka.(PAP)