Dwa nowe bloki powstały w dzielnicy Felin. Mają łączną powierzchnię ok. 3 tys. metrów kwadratowych, na parterze jednego z nich zlokalizowano oddziały przedszkolne dla 50 dzieci. Budowa kosztowała 8,4 mln zł. 30 proc. kosztów sfinansowane zostało z rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego, pozostałe pokrył budżet miasta.

Klucze do nowych mieszkań otrzymali lokatorzy z gorszych pomieszczeń miejskich, które zostały przeznaczone na lokale socjalne.

„Przenosimy się tutaj z piątką dzieci. Mieszkaliśmy dotychczas przy ul. Junoszy, w mieszkaniu o powierzchni 33 metrów kwadratowych, a to nowe będzie miało 63 metry kwadratowe. To dla nas wielka radość” – powiedziała PAP jedna z lokatorek.

W ciągu minionych siedmiu lat w Lublinie wybudowano blisko 250 nowych mieszkań komunalnych, a na liście oczekujących jest ponad pięć tysięcy osób. Mieszkają oni w złych warunkach i nie stać ich na kupno mieszkania, czy wynajęcie go na wolnym rynku.

Prezydent Lublina zapowiedział, że w tym i przyszłym roku przybędzie ok. 200 nowych mieszkań komunalnych. „Mamy też ponad 300 mieszkań odzyskanych, z których lokatorzy wyprowadzili się; remontujemy je i udostępniamy oczekującym” – dodał Żuk.

Jak ocenił, w Lublinie w ciągu najbliższych czterech lat trzeba wybudować od pięciuset do tysiąca nowych mieszkań komunalnych, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby. Program finansowania ich budowy jest przygotowywany w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który ma fundusze na finansowanie takich projektów.

„Jest to realne, tylko potrzebny jest model finansowania oparty na kreowaniu 20-30-letniego zadłużenia w Banku Gospodarstwa Krajowego” – podkreślił Żuk.

Prezydent dodał, że rozmowy z bankiem dotyczą też finansowania budowy mieszkań na wynajem. „Chodzi o to, żeby pojawiło się finansowanie dla nas i deweloperów takiej oferty na rynku. To jest segment najbardziej atrakcyjny dla młodych ludzi, którzy nie chcą kupować mieszkania, wiążąc się spłatą kredytu, bo nie wiedzą, czy za kilka lat stąd nie wyjadą, bądź nie stać ich ze względu na niestały charakter pracy” – zaznaczył Żuk. (PAP)

kop/ abr/ woj/