Dochody budżetu mają wynieść 1 mld 313 mln zł natomiast wydatki – 1 miliard 514 mln zł. Deficyt w wysokości 201 mln zł ma być pokryty z kredytów.

W głosowaniu 18 radnych z PO i PSL było za przyjęciem budżetu, natomiast 11 radnych PiS wstrzymało się od głosu.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, że jest to budżet podporządkowany kontynuacji inwestycji rozpoczętych w minionych latach

"2015 rok będzie pod znakiem – mam nadzieję - kończenia tych wszystkich inwestycji, które samorząd województwa prowadzi. Ponad 60 proc. wydatków majątkowych świadczy, że jest to nadal budżet inwestycyjny i myślę, że takie budżety będą jeszcze przez wiele lat" – powiedział Sosnowski.

"Jest to budżet nieco mniejszy niż tegoroczny, ponieważ nie weszły do niego jeszcze środki z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego, który mamy zamiar uruchomić w pierwszej połowie przyszłego roku" – dodał Sosnowski.

Ponad 273 mln zł w przyszłorocznym budżecie przeznaczone będzie na inwestycje drogowe, w tym na modernizację drogi wojewódzkiej 747 z Lublina do powstającego mostu przez Wisłę w Kamieniu. Droga ta ma usprawnić połączenie regionu z centralną i zachodnią Polską.

Rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, największej inwestycji służby zdrowia w regionie, pochłonie 72,3 mln zł, a kolejne 43,4 mln zł przeznaczone zostanie na zakup sprzętu do tego szpitala.

Ponad 51 mln zł wydane będzie na budowę Centrum Spotkania Kultur, przeszło 42,4 mln zł – na budowę Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, prawie 14 mln zł – na modernizację budynku Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej, natomiast 28,4 mln zł na nową siedzibę Urzędu Marszałkowskiego.

Dług województwa lubelskiego w przyszłym roku wzrośnie do 805,7 mln zł; jego obsługa pochłonie 26,3 mln zł. "Wielkość długu nie zagraża realizacji zadań w przyszłym roku, ani w latach następnych" – zapewnił Sosnowski.

Przewodniczący opozycyjnego klubu radnych PiS Artur Soboń podkreślił, że radni PiS zdecydowali się nie głosować przeciwko budżetowi, gdyż zakłada on zakończenie inwestycji ważnych dla regionu. "To są duże projekty, które powinny być zakończone, będziemy życzliwie obserwować prace zarządu nad realizacją tego budżetu" – powiedział Soboń dziennikarzom.

"To jest budżet przejściowy, w którym nie ma żadnej strategicznej myśli, poza tym, aby go spiąć w jedną całość, aby on się zbilansował i aby dotrwać do kolejnej transzy środków europejskich" – dodał Soboń.

Budżet województwa lubelskiego na 2014 rok przewidywał dochody w wysokości prawie 1,5 mld zł, natomiast wydatki – ponad 1,86 mld zł. Przeszło 1,25 mld zł radni przeznaczyli w nim na inwestycje. (PAP)