Porozumienie podpisali w piątek m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel. Współpraca ma obejmować m.in. praktyki w UMŁ dla studentów Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.

"Jednym z najważniejszych celów porozumienia jest przyczynienie się do wzrostu efektywności naszych działań w sferze Zamówień Publicznych, aby korzystanie z tych przepisów przynosiło jak największe korzyści miastu i uczelniom" - mówił na konferencji prasowej rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel.

Także zdaniem prezydent Łodzi współpraca z uczelnią daje miastu możliwość wymiany wiedzy i wspólnego rozwiązywania różnych trudnych tematów, które pojawiają się przy okazji Prawa Zamówień Publicznych.

"Nieraz obserwuję jakie mamy problemy, żeby skutecznie rozstrzygnąć przetargi, ile jest różnych zawiłości związanych z przetargami i jak często niestety trafiamy do Krajowej Izby Odwoławczej, gdzie musimy bronić swoich racji. Stąd taka forma współpracy" - przyznała Zdanowska.

Jej zdaniem porozumienie pozwoli znowu wykorzystać potencjał Łodzi Akademickiej, ale także miasto da studentom możliwość praktycznej nauki. Porozumienie zakłada współpracę z Wydziałem Zamówień Publicznych UMŁ studentów i pracowników naukowych dwóch wydziałów Uniwersytetu - Prawa i Administracji oraz Ekonomiczno-Socjologicznego.

Na wydziale prawa realizowany jest wykład Prawo Zamówień Publicznych, który - według władz uczelni - cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród studentów. Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym prowadzone są studia podyplomowe z tego zakresu; oba wydziały prowadzą także badania naukowe.

Umowa przewiduje, że rocznie w sumie 50 studentów z obu wydziałów odbędzie miesięczne praktyki w Wydziale Zamówień Publicznych magistratu. "Studenci będą mieli nie tylko wykład pokazujący rozwiązania prawne, ale będą mieli do czynienia ze stosowaniem tego aktu prawnego. Planujemy także szkolenia, konferencje naukowe, w planach jest wydawanie wspólnego periodyku" - dodał prof. Nykiel. W planach są także seminaria, debaty, badania empiryczne i warsztaty.

Umowa jest bezterminowa. Prezydent miasta liczy, że rozpocznie ona ścisłą współpracę z Uniwersytetem, także w innych dziedzinach np. w zarządzaniu oświatą. (PAP)