Przedstawiciele władz Łodzi poinformowali we wtorek o zakończeniu kolejnego etapu związanego z zaplanowanym na najbliższe lata szeregiem inwestycji rewitalizacyjnych w śródmieściu. Do urzędu marszałkowskiego trafiły już wszystkie wnioski o dotacje unijne na realizację opracowanych projektów.

Obejmują one m.in. odnowienie ponad stu budynków, kamienic, zagospodarowanie zniszczonych fabryk, przebudowę ulic, stworzenie nowych skwerów i małych parków, dzięki czemu zaniedbane obecnie tereny w centrum miasta mają stać się przyjazną przestrzenią miejską.

"Dziś dostarczyliśmy do urzędu marszałkowskiego dokumenty z dwoma ostatnimi wnioskami o unijne dofinasowanie rewitalizacji kolejnych kwartałów. Chcemy je realizować w najbliższym czasie. Łącznie w urzędzie marszałkowskim miasto złożyło 25 wniosków z zakresu rewitalizacji obszarowej. Ich całkowita wartość wynosi 2 mld zł, z czego dofinansowanie UE to ponad 1,1 mld zł. To wielka szansa na rozwój i odnowę naszego miasta, bo centrum Łodzi zmieni się nie do poznania" – powiedział wiceprzewodniczący rady miejskiej w Łodzi Paweł Bliźniuk.

Sztandarowym projektem przygotowanym przez magistrat jest rewitalizacja ośmiu kwartałów w centralnej części miasta. Na kompleksowe zmiany zostanie przeznaczone ok. 1 mld zł, z czego połowa ma pochodzić z funduszy UE. Obejmą one obszar zamieszkiwany przez ok. 30 tys. łodzian - od centrum handlowo-rozrywkowego "Manufaktura", przez okolice ul. Piotrkowskiej, placu Wolności, dworca Łódź-Fabryczna do trasy Wschód-Zachód.

W ramach tego programu zostanie wyremontowanych ok. 100 zaniedbanych obecnie budynków i kamienic należących do miasta oraz 20 odcinków ulic. Szerokie jezdnie mają zostać zastąpione szerszymi chodnikami, szpalerami drzew, czy ławkami. Mają powstać nowe skwery i małe parki. Wymieniona zostanie także sieć ciepłownicza. Proces obejmie także szereg równoległych działań m.in. w sferze społecznej - we współpracy z organizacjami pozarządowymi mają powstać różnego rodzaju centra obywatelskie i aktywności zawodowej.

Ten etap prac ma zakończyć się do końca 2021 roku.

"Ogłosiliśmy już pierwsze przetargi. Teraz będzie ich już coraz więcej. Zaraz pojawią się wykonawcy na budowach. Mamy nadzieję, że ocena formalna wniosków, które złożyliśmy też nie potrwa długo i już niebawem będziemy mogli wbijać łopaty, budować i rewitalizować Łódź" – tłumaczył Tomasz Piotrowski, dyrektor Departamentu Prezydenta Łodzi.

Rewitalizacji obszarowej ma towarzyszyć szereg inwestycji, na które także złożono wnioski o unijne dofinansowanie. Miasto zaplanowało m.in. remonty zabytkowych budynków – Pałacu Izraela Poznańskiego, kompleksu pałacowego Steinertów oraz Teatru Powszechnego i Muzeum Kinematografii; dalszą rewitalizację i adaptację dawnej elektrociepłowni EC-1; zagospodarowanie obiektów pofabrycznych; przedłużenie ul. Nowowęglowej, która ma połączyć Nowe Centrum Łodzi ze wschodnią częścią miasta; projekt "Tramwaj dla Łodzi" obejmujący modernizację torowisk i zakup nowoczesnego taboru.

"Kończymy w ten sposób pewien etap współpracy, bo to pilotażowy program, niespotykany, jeśli chodzi o skalę w Polsce, ale także jeden z większych w Europie. Pracowaliśmy nad nim wspólnie, mam nadzieję, że po wymianie uwag, ocenie formalnej i merytorycznej, będziemy mogli uruchomić strumień unijnych pieniędzy. Łódź się zmieni" - powiedział marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Dodał, że projekty rewitalizacyjne w najbliższym czasie będą realizowane także w regionie, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Rawie Mazowieckiej i Kutnie. (PAP)