W czwartek przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider podsumował czwartą edycję kampanii pod hasłem "Płać podatki w Krakowie". „W tym roku przybyło nam ponad 13 tys. podatników, czyli odnotowaliśmy wzrost o prawie 2,3 proc. - to największy przyrost od początku akcji, która trwa od 2012 r.” - zaznaczył.

Według niego jeden pozyskany podatnik to dodatkowa korzyść dla budżetu Krakowa w wysokości 1,6 tys. zł rocznie. Z tytułu udziału udziału we wpływach z podatku od osób fizycznych PIT miasto uzyskuje rocznie do budżetu około 1 mld zł.

Według szacunków władz Krakowa w stolicy Małopolski mieszka około 150 tys. osób, które są zameldowane w innych miejscowościach i tam odprowadzają podatek PIT. W ciągu czterech lat trwania kampanii udało się pozyskać 35,5 tys. nowych podatników, którzy wnieśli do miejskiego budżetu dodatkowe co najmniej 58,6 mln zł.

Czytaj: Płacisz podatki w mieście? Zapłacisz mniej za komunikację miejską>>>

Jak zapowiedział Kośmider, akcja będzie kontynuowana także w przyszłym roku, a równocześnie będą trwały pracę nad przygotowaniem i wdrożeniem Krakowskiej Karty Mieszkańca, która będzie dawała osobom płacącym tam podatki szereg ulg i przywilejów.

Bazą dla dokumentu będzie Krakowska Karta Miejska, obsługująca obecnie transport publiczny oraz zintegrowana z systemem wypożyczalni rowerów miejskich. Karta będzie dostępna dla wszystkich płacących w Krakowie podatek dochodowy od osób fizycznych oraz ich rodzin.

Według pomysłodawców osoby korzystające z Krakowskiej Karty Mieszkańca będą miały preferencje i ulgi w dostępie do miejskich usług i instytucji, specjalne rabaty na wydarzenia organizowane przez miasto oraz usługi i produkty oferowane przez komercyjnych partnerów programu. Wśród możliwych preferencji pomysłodawcy wymieniają m.in. ułatwiony dostęp do miejskich żłobków, przedszkoli, szkół, domów kultury, obiektów sportowych oraz instytucji kultury.

Według ich wyliczeń wprowadzenie dokumentu powinno w ciągu czterech lat przynieść miastu 60 tysięcy nowych podatników, co da dodatkowo około 100 mln zł rocznie do budżetu miasta. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogą zasilić wydatki przeznaczone na transport publiczny, remonty dróg i chodników, edukację i tereny zielone.

Zgodnie z prawem, w przypadku podatku PIT zameldowanie w Krakowie nie jest warunkiem koniecznym, by płacić tam ten podatek. Wystarczy poprawnie wypełnić formularz aktualizacyjny ZAP-3, wskazując w nim krakowski adres zamieszkania i złożyć go osobiście lub wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu skarbowego na terenie miasta. (PAP)

  Podatki 2015>>>