Podczas obrad rozpoczętego w czwartek kongresu Maciejewski podkreślił, że "nikt nie mówi o zwijaniu samorządu, wszyscy mówimy, że samorząd przechodzi ewolucję i chcemy żeby ta ewolucja była konstruktywna, bo mają ją pozytywnie odczuć mieszkańcy a nie posłowie".

"W pierwszej kolejności trzeba uporządkować prawo" - mówił. "Na dziś w konstytucji mamy wpisane tylko gminy; powiaty, województwa nie funkcjonują, są umocowane ustawowo" - zaznaczył. "Trzeba może też odpowiedzieć w referendum, czy chcemy mieć w Polsce trójpodział władzy samorządowej a może chcemy mieć tylko gminy albo gminy i województwa" - argumentował. Wymienił, że uporządkowania wymagają też kwestie finansowe i kadencyjności w samorządach.

Powiedział, że "musimy to uporządkować w ramach komisji kodyfikacyjnej". O postulacie stworzenia komisji kodyfikacyjnej mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami samorządu. Prezydent zapowiedział, że zostanie powołany zespół z udziałem przedstawicieli organizacji samorządowych, by dokonać całościowego przeglądu regulacji dotyczących działalności samorządu terytorialnego.

"To co wypracuje komisja kodyfikacyjna powinno być taką konstytucją samorządową, swoistą umową społeczną pomiędzy samorządem a stroną rządową, po to abyśmy przed każdymi wyborami nie robili reformy, bałaganu bo samorząd potrzebuje stabilizacji, przewidywalności" - podkreślił Maciejewski.

Ocenił, że taka dyskusja może potrwać dwa-trzy lata. Podejrzewa, że prezydent "będzie chciał aby jego pierwsza kadencja zakończyła się konkretną propozycją gdy chodzi o komisje kodyfikacyjną ds. samorządu".

Szef sejmowej komisji przyznał, że jedną ze spraw, którą mogłaby się zająć komisja kodyfikacyjna byłoby referendum, w którym to mieszkańcy określaliby poziom zadłużenia swoich gmin. "Pewien pułap zadłużania powinien być podjęty przez tych, którzy będą spłacać czyli mieszkańców" - argumentował.

"O ile 100 tys. zł to nie jest jeszcze dług ale już 2-3 mln zł w przypadku wielu gmin powinien wymagać konsultacji referendalnych przez mieszkańców: wójt może się zmienić a mieszkańcy zostaną i ktoś musi ten dług spłacić" - tłumaczył.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek przyznał, że po 27 latach polskiego samorządu potrzebny jest "przegląd prawa". Powołując się na wypowiedź uczestniczącej w kongresie wiceminister finansów, Hanny Majszczyk podkreślił, że "sytuacja finansowa samorządów jest dobra, jest bezpieczna". "Samorząd w Polsce naprawdę się udaje, rozmawiajmy o prawdziwych problemach a nie szukajmy tam, gdzie ich nie ma" - za tę wypowiedź prezydent Gdyni otrzymał oklaski uczestników kongresu.

Z kolei prezydent Bolesławca, Piotr Roman dostrzega potrzebę reformy polskiego samorządu. "Potencjał samorządów w Polsce pozwala na odważniejsze decyzje niż tylko np. +grzebanie+ w ustawie o finansach publicznych" - mówił. Jego zdaniem, "brakuje dyskusji na temat stworzenia wizji całościowych przekształceń samorządów odpowiadającej przemianom cywilizacyjnym".

"Powiaty były tworzone w oparciu o jakąś mapę z XIX wieku (...) np. w Danii uznano, że gmina poniżej 20 tys. mieszkańców nie daje szans na właściwe standardy obsługi obywateli" - argumentował. Ocenił, że "mamy problem powiatów, gmin obwarzankowych (gminy otaczające większe miasta - PAP)".

W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni wręczone zostaną wyróżnienia w rankingach "Perły Samorządu 2017" oraz "Samorządowa Perła Internetu 2017". Organizatorem rankingu jest Dziennik Gazeta Prawna. Organizatorami dwudniowego kongresu są gazeta i Gdynia. (PAP)