Uroczysty koncert odbędzie się wieczorem 11 listopada na Scenie Dużej Teatru Wielkiego w Poznaniu. W tym roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z poznańską Operą chcą zaprosić mieszkańców Poznania i regionu na światową premierą koncertowego wykonania baletu „Król wichrów” op. 37 Feliksa Nowowiejskiego.

Przed publicznością wystąpi chór kierowany przez Mariusza Otto z towarzyszeniem orkiestry Teatru Wielkiego pod batutą Sebastiana Perłowskiego. Koncert będzie także dodatkowo ilustrowany pokazami multimedialnymi.

„Dzieło Nowowiejskiego, o tematyce narodowej, początkowo planowane jako opera, wystawione zostało jako balet fantastyczny w 9 obrazach 27 lutego 1929 w Poznaniu. Libretto wyszło spod pióra synów kompozytora – Feliksa Marii i Kazimierza Nowowiejskich. Mówi się również o udziale w jego stworzeniu wybitnego poety i powieściopisarza Emila Zegadłowicza, który w latach 1927-32 przebywał w Poznaniu” – podkreśliła rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Anna Parzyńska – Paschke.

Jak dodała, akcja dzieła, rozgrywa się w Górach Bajecznych i toczy się „na pograniczu świata duchów i zjaw”.

Parzyńska – Paschke zaznaczyła także, że Koncert Marszałkowski, organizowany wspólnie z Teatrem Wielkim, to już tradycyjne przedsięwzięcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jak mówiła, poza uczczeniem rocznicy odzyskania niepodległości, jest to także okazja do „propagowania wśród mieszkańców Wielkopolski polskiej muzyki klasycznej oraz dzieł silnie związanych z kulturą europejską”. (PAP)