„Do Urzędu Miasta wpływało wiele skarg od pasażerów taksówek, którzy kwestionowali wysokość pobieranych opłat. Nasze analizy wykazały, że niektórzy taksówkarze niezrzeszeni pobierają np. 99 złotych za godzinę postoju oraz aż 5 złotych za przejechany kilometr w tzw. I taryfie – tj. w obrębie miasta, w godz. 6.00-22.00 w dni powszednie. Tymczasem najniższe stawki taksówkarzy zrzeszonych to 30 zł za godzinę postoju i 1,6 zł za przejechany kilometr w taryfie I. Dysproporcja jest bardzo duża” – powiedział rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice Maciej Stachura.

Radni jednogłośnie poparli w środę uchwałę „w sprawie ustalenia cen i stawek taryfowych maksymalnych za przewozy taksówkami na terenie miasta Katowice”. Zapisano w niej następujące stawki maksymalne: opłata początkowa – 8 zł, godzina postoju – 40 zł, stawki za 1 przejechany kilometr to 3 zł - I taryfa, 4,5 zł - II taryfa, 6 zł - III taryfa, 9 zł - IV taryfa.

Przed przygotowaniem nowego projektu uchwały przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice przeprowadzili konsultacje społeczne oraz spotkali się z różnymi środowiskami taksówkarzy. Okazało się, że istnieją duże różnice stanowisk. Taksówkarze zrzeszeni, a także taksówkarskie związki zawodowe zaaprobowały plan wprowadzenia stawek maksymalnych. Z kolei taksówkarze niezrzeszeni sprzeciwiali się wprowadzeniu takiego rozwiązania.

„Kierujemy się przede wszystkim interesem naszych mieszkańców i nie chcemy narażać ich na nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia wydatki. Trzeba też dodać, że tak wysokie stawki nie wpływają pozytywnie na wizerunek miasta wśród gości z innych części kraju i zagranicy, którzy np. za niespełna dwukilometrowy kurs z centrum miasta do Międzynarodowego Centrum Kongresowego musieli płacić ponad 50 złotych, czy kilkaset złotych za dojazd do lotniska w Pyrzowicach” – dodał Stachura.

Uchwała wejdzie w życie w 14 dni od dnia ogłoszenia w "Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego".

Katowiccy radni uchwalili pod koniec kwietnia nowe regulacje dotyczące oznaczania taksówek. Dotyczyły one m.in. konieczności przedstawiania cennika na wyraźnych, dużych drukach. Dziś cenniki często mają wielkość wizytówki ukrytej na bocznej szybie. Taksówkarze mają czas na wprowadzenie tych zmian do końca lipca tego roku. (PAP)