Do 4 lipca przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów, którzy powinni uzyskać poparcie co najmniej czterech kół partii lub stu członków PO.

"Wstępnie chęć kandydowania wyrazili były poseł do PE Bogusław Sonik oraz radne: Małgorzata Jantos i Marta Patena. Ale lista kandydatów jest otwarta także dla osób spoza PO" – powiedział PAP przewodniczący PO w Krakowie i w Małopolsce Grzegorz Lipiec.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 13 lipca. Członkowie krakowskiej PO, których jest obecnie ponad 2 tys., będą wrzucać głosy do urny. "Jedną z bolączek w poprzednich latach było to, że nie cała PO angażowała się w kampanię wyborczą. Mamy nadzieję, że jeśli tym razem kandydat nie będzie odgórnie narzucony przez zarząd, ale wybrany przez ogół członków, będzie to najlepsza forma rekomendacji, jaką może on uzyskać, tak żeby wszyscy zaangażowali się w pracę na rzecz tej jednej kandydatki lub kandydata" - mówił PAP Lipiec.

Do tej pory chęć kandydowania na prezydenta Krakowa ogłosił oficjalnie tylko radny Sławomir Ptaszkiewicz (dawniej członek PO) jako kandydat niezależny.

Nie wiadomo, kogo wystawi PiS. Startu nie wyklucza lider Polski Razem Jarosław Gowin, a poparcie PiS dla jego kandydatury jest tym bardziej prawdopodobne, że Andrzej Duda, który cztery lata temu kandydował na to stanowisko, został w maju wybrany do PE. Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział, że nie zamierza startować w wyborach samorządowych. Decyzji nie ogłosił jeszcze urzędujący prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. (PAP)