Na terenie gminy Zaleszany wybudowano prawie 5 km wałów przeciwpowodziowych, natomiast w gminie Radomyśl nad Sanem powstało ponad 7 km wałów, dodatkowo w Rzeczycy Długiej utworzono zbiornik retencyjny o pojemności prawie 300 tys. m sześc. W środę przekazano je do użytku.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej w Stalowej Woli marszałek Ortyl, inwestycje te nie tylko zapewniają bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom regionu. „Dzięki nim podnosi się również poziom bezpieczeństwa prowadzenia biznesu, co jest równie ważne, szczególnie w tym przemysłowym przecież regionie” - dodał.

Ortyl podkreślił, że zbiornik w Rzeczycy Długiej będzie także pełnił funkcję rekreacyjną i ma służyć do wypoczynku mieszkańców m.in. Stalowej Woli.

Marszałek przypomniał, że w ub.r. na realizację inwestycji przeciwpowodziowych w na Podkarpaciu wydano ponad 90 mln zł. „W tym roku będzie to ponad 60 mln zł, a w kolejnych latach ta kwota będzie się zwiększała” - powiedział.

Dyrektorka Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Małgorzata Wajda zaznaczyła, że przekazywane w środę inwestycje stanowią fragment większego projektu – ochrony przed powodzią Doliny Sandomierskiej. Wskazała, że w zbiornik w Rzeczycy Długiej powstał na nieużytkach, które „nie miały żadnej wartości”. „A teraz, mam nadzieję, będzie to miejsce, gdzie będzie można przyjechać i odpocząć” - dodała.

Takie plany ma też wójt gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz, który zapowiedział, że jeszcze w tym roku powstanie plan zagospodarowania terenu wokół zbiornika, jest to ok. 15 ha. „Mamy kilka pomysłów na różne atrakcje, chcemy je najpierw skonsultować z mieszkańcami. Liczę, że w niedługim czasie zbiornik stanie się takim powiatowym Balatonem, gdzie będzie można wypoczywać i miło spędzić czas” - mówił.

Zdaniem wójta, dzięki wałom i zbiornikowi, stopień zagrożenie powodzią na terenie gminy znacznie zmalał.

Dyrektorka PZMiUW zaznaczyła również na konferencji, że do kompleksowego zabezpieczenia regionu przed powodzią konieczne jest wykonanie jeszcze wielu inwestycji. Wśród nich wymieniła m.in. na obszarze zlewni Wisłoki budowę dwóch zbiorników suchych w miejscowości Kąty Myscowa i Dukla, natomiast w zlewni Sanu budowę takiego zbiornika w Jabłonicy Ruskiej.

Budowa wałów na Sanie oraz zbiornika w Rzeczycy Długiej kosztowała w sumie prawie 39 mln zł. Z tej kwoty ponad 22 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego Programu Rozwój Obszarów Wiejskich. (PAP)