Najdłużej urzędującym prezydentem na Dolnym Śląski jest prezydent Lubina Robert Raczyński, który sprawował władzę w latach 1990-1994 i był ponownie wybierany w 2002 r., 2006 r. i 2010 r. Raczyński startuje z komitetu sygnowanego własnym nazwiskiem, ale popierany jest przez KWW „Bezpartyjni Samorządowcy”. To inicjatywa, która powstał po rozłamie stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląska, któremu szefuje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. „Bezpartyjnym Samorządowcom” nie podoba się koalicja Dutkiewicza z PO. Podkreślają, że nie chcą być "klientami partii politycznych".

W Lubinie Raczyński powalczy o prezydenturę z Krzysztofem Kubów z PiS oraz z Krzysztofem Olszowiakiem z Komitetu Wyborczego Razem. Swojego kandydata w tym mieście nie wystawiła Platforma Obywatelska. Podobnie jest w Bolesławcu, gdzie o reelekcję po raz czwarty będzie ubiegał się związany z „Bezpartyjnymi Samorządowcami” Piotr Roman. Będzie on konkurował z kandydatem PiS – Szymonem Pogodą oraz z: Maciejem Małkowskim z KWW Ziemia Bolesławiecka, Przemysławem Moszczyńskim z KWW Wasza Rada oraz z Piotrem Żakiem z KWW Platforma Samorządowa Powiatu Bolesławieckiego.

O fotel włodarza stolicy Dolnego Śląska po raz czwarty będzie ubiegła się Rafał Dutkiewicz, który przed wyborami samorządowymi zawiązał koalicję z PO. Partia ta poprze go w wyborach i nie wystawi we Wrocławiu swojego kandydata. Oprócz Dutkiewicza o prezydenturę w tym mieście będzie ubiegać się jeszcze dziewięciu kandydatów: Mirosława Stachowiak-Różecka (radna PiS), działacze osiedlowi i przedsiębiorcy: Waldemar Bednarz (popierany przez SLD, Unię Pracy, Partię Zieloni, PPS) i Robert Maurer (Kongres Nowej Prawicy), politolog Aldona Wiktorska-Święcka (KWW Bezpartyjni Samorządowcy), Robert Jarosław Bogusławski (KW „Solidarność Walcząca”), Robert Winnicki (Ruch Narodowy) informatyk Konrad Rychlewski (KWW Lewica) oraz Tomasz Owczarek, 27-letni księgowy, kandydat Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Zdaniem politologa prof. Roberta Alberskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego zwycięstwo Dutkiewicza w wyborach jest raczej przesądzone. „Można się zastanawiać jedynie, czy będzie druga tura wyborów. Dutkiewicz w ostatnie kadencji zyskał trochę negatywnego elektoratu, który zarzuca mu niedotrzymywanie obietnic. Jeżeli ten elektorat pozostanie w domu to raczej nie będzie drugiej tury we Wrocławiu, ale jeśli zdecyduje się pójść na wybory, to sądzę, że w drugiej turze Dutkiewicz zmierzy się z kandydatką PiS” - powiedział PAP Alberski.

Oceniając koalicję Dutkiewicza z PO politolog podkreślił, że we Wrocławiu jest ona potrzebna bardziej Platformie niż obecnemu prezydentowi tego miasta. „Ale już w wymiarze wojewódzkim Dutkiewicz może zyskać na tym mariażu” - ocenił.

Efektem porozumienia PO z Dutkiewiczem jest również poparcie udzielone przez Platformę Wojciechowi Murdzkowi, który po raz czwarty ubiega się o prezydenturę Świdnicy. Oprócz Murdzka o fotel prezydenta powalczy jeszcze sześciu kandydatów, w tym kandydat PiS Robert Garstecki i kandydatka KWW SLD Lewica Razem Beata Moskal-Słaniewska.

Z kolei w Jeleniej Górze z poparciem PO wystartuje związany z Dutkiewiczem Marek Obrębalski. Jego konkurentem będzie należący do PO obecny prezydent tego miasta Marcin Zawiła, który jednak wystartuje z własnego komitetu. W poprzednich wyborach samorządowych Zawiła w drugiej turze pokonał Obrębalskiego. Zawiła to polityk kojarzony z byłym szefem PO w regionie, ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną. Po tym jak obecny szef dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz zawarł sojusz z Dutkiewiczem, cześć działaczy kojarzonych ze Schetyną nie znalazła się na listach wyborczych tej partii.

„Jelenia Góra jest jednym miastem w regionie, gdzie prezydent zmienia się co wybory. W pozostałych miastach rządzą lokalni liderzy, co do których trudno sobie wyobrazić, że przegrają najbliższe wybory. Co ciekawe tu nawet nie ma znaczenia pod jakim szyldem startują, to są nazwiska znane, wieloletni samorządowcy, którzy nie mają silnych konkurentów” - mówił Alberski.

W Jeleniej Górze o fotel prezydenta powalczy łącznie dziewięciu kandydatów. „Bezpartyjni Samorządowcy” wystawili tam Wiesława Gierusa, PiS – Tadeusza Lewandowskiego, SLD Lewica Razem – Piotra Paczóskiego, a PSL – Wojciecha Smolińskiego.

W Głogowie o urząd prezydenta powalczy ośmiu kandydatów, w tym sprawujący tę funkcję od 2006 r. Jan Zubowski, popierany przez PiS.

O czwartą kadencje w Legnicy będzie ubiegał się popierany przez SLD Tadeusz Krzakowski. Jego konkurentami będą: Jarosław Rabczenko (PO), Tomasz Myrda (KWW Bezpartyjni Samorządowcy), Wacław Szetelnicki (PiS) oraz Jacek Bondarewicz (KWW Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke)

Najmniej chętnych do walki o prezydenturę jest w Wałbrzychu, gdzie zarejestrowano dwóch kandydatów – obecnego prezydenta Romana Szełemeja (PO) i Alicję Rosiak z KWW Wałbrzyska Wspólnota Samorządowa.(PAP)