Każdej parze - tak jak w ubiegłym roku - przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia wcześniej co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.

W programie mogą wziąć udział małżeństwa - mieszkańcy Częstochowy - które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia. Jednym z kryteriów jest wiek kobiety - 20-37 lat wg rocznika urodzenia.

"Pary wypełniają wnioski i oświadczenia, następnie wybierają miejsce (klinikę-PAP), do którego chcą się zgłosić - często są to miejsca, gdzie mają już swoją dokumentację medyczną. Placówka medyczna ocenia, czy dana para kwalifikuje się do programu. My to refundujemy, ale nie wnikamy w sprawy medyczne. Jak na razie wiemy o jednej ciąży z ubiegłorocznych starań" - powiedział PAP rzecznik częstochowskiego urzędu Włodzimierz Tutaj.

Na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro zabezpieczono w budżecie miasta 150 tys. zł; o pieniądze może się ubiegać 50 par.

Wnioski o objęcie dofinansowaniem wraz z oświadczeniem należy składać w terminie do 30 sierpnia w wydziale zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13. Druki można pobrać ze strony internetowej magistratu – http://www.czestochowa.pl/.

Program leczenia niepłodności metodą in vitro będzie realizować w tym roku osiem wyspecjalizowanych placówek leczniczych z całego kraju. Są to wyłonione w drodze konkursu podmioty lecznicze m.in. kliniki i ośrodki położniczo-ginekologiczne z Katowic, Wrocławia, Warszawy, Białegostoku, Krakowa i Łodzi.

Uchwała, która ustanawia program dofinansowania in vitro, została przyjęta w październiku 2012 roku. Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" ruszył pod koniec ubiegłego roku. Do udziału w nim zakwalifikowano w ub.r. 12 spośród ponad 30 par. Każda z nich otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł z budżetu miasta.