W styczniu pismo prezydenta Białegostoku trafiło najpierw do prokuratury. Zawierało prośbę o sprawdzenie, czy w sprawie przetargu na użytkowanie terenów na Krywlanach "na etapie procedowania, bądź podejmowania decyzji, doszło do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków".

Chodziło przede wszystkim o - pojawiające się w mediach - zarzuty dotyczące niskiej stawki za użytkowanie oraz sugestie o wyjątkowym traktowaniu Jagiellonii Białystok. Do przetargu, jako jedyne, stanęło bowiem stowarzyszenie związane z SSA Jagiellonia Białystok, które prowadzi szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży.

Prokuratura przekazała sprawę CBA oceniając, że nie ma ustawowych kompetencji do działań kontrolnych wobec organów samorządu terytorialnego.

"Przeanalizowaliśmy i zweryfikowaliśmy te informacje, które przekazała nam prokuratura. Uznaliśmy, że nie dają nam podstawy do wszczęcia innych czynności w tej sprawie, np. czynności kontrolnych" - poinformował PAP we wtorek rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Dodał, że Biuro jest służbą powołaną do zwalczania korupcji oraz "działalności godzącej w ekonomiczne interesy państwa". "A nie do sprawowania nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego" - powiedział Dobrzyński.

Przetarg dotyczył odpłatnego użyczenia nieruchomości o powierzchni 8,1 ha, położonej w sąsiedztwie lotniska na Krywlanach. Zgłosił się do niego tylko jeden podmiot: stowarzyszenie Białostocka Szkółka Piłkarska Jagiellonia (BSP), powiązane ze Sportową Spółką Akcyjną (SSA) Jagiellonia Białystok, która to spółka prowadzi drużynę grającą w piłkarskiej ekstraklasie.

Zgodnie z jego warunkami, nieruchomość ma być przekazana w użytkowanie na 25 lat pod budowę treningowych boisk piłkarskich. Ma ich być nie mniej niż pięć (co najmniej jedno musi powstać w ciągu czterech lat od dnia zawarcia umowy z miastem). Stawka za użytkowanie, to nieco ponad dwa tysiące złotych rocznie.
BSP prowadzi kilkanaście drużyn, w których trenuje obecnie blisko 300 chłopców w różnym wieku. Znaczącą część budżetu szkółki stanowią pieniądze z SSA Jagiellonia Białystok. Zespoły nie mają stałej bazy treningowej, korzystają przede wszystkim z boisk i hal sportowych przy szkołach w mieście.

Przedstawiciele Jagiellonii szacują, że budowa boisk na Krywlanach i wcześniejsze uzbrojenie tego terenu, to inwestycja rzędu 7 mln zł. (PAP)