Jak podała w poniedziałek rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok, miejscowy wydział budownictwa właśnie wydał pozwolenie na budowę obiektu. Aquapark, w którym łączna powierzchnia lustra wody wyniesie ponad 1,6 tys. m kw., powstanie w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany.

Znajdą się w nim baseny - także ze sztucznymi falami dla amatorów morskich kąpieli, a nawet surferów - a także wodospady, gejzery, wysepki i zjeżdżalnie. Największą atrakcją, wyróżniającą tyski park wodny spośród innych tego typu obiektów, ma być jednak Edukatorium - strefa, w której najmłodsi będą mogli prowadzić i obserwować doświadczenia obrazujące właściwości wody. Co konkretnie się w nim znajdzie, będzie wiadomo za kilka miesięcy.

Prace nad projektem tyskiego parku wodnego trwały ok. 1,5 roku. Został on nagrodzony w konkursie „Zmień wizję w projekt”. Doceniono m.in. jego odwagę i wyrazistość oraz „jasny i czytelny wyraz przestrzenny”.

Jak powiedział Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach, które realizuje inwestycję, wydane właśnie pozwolenie na budowę jest zwieńczeniem intensywnej pracy ostatnich miesięcy.

„Koniec roku 2013 r. upłynął pod znakiem ostatecznych konsultacji dotyczących m.in. zagospodarowania terenu wokół obiektu, technologii uzdatniania wody, podłączenia niezbędnych mediów oraz kluczowego dla inwestycji źródła energii” - powiedział Gieleciak.

Prezes zaznaczył, że etap projektowania jeszcze się nie zakończył - trwają właśnie prace nad projektem wykonawczym, które mają zostać sfinalizowane za 3-4 miesiące. Wtedy będą znane szczegóły dotyczące aranżacji wnętrza aquaparku - kształtów i kolorów, roślinności, jaka znajdzie się w obiekcie oraz wyposażenia poszczególnych stref: basenowej - sportowej i rekreacyjnej, a także części, w której znajdą się sauny, sale ćwiczeń i część gastronomiczna.

„To ma być aquapark dla wszystkich - zarówno dzieci i młodzieży, jak i dla ludzi starszych. Chcemy dać mieszkańcom możliwość spędzania wolnego czasu korzystając z atrakcji, jakich do tej pory w Tychach nie było; cześć z nich będzie dużym zaskoczeniem. Co więcej, chcemy przy jego budowie zastosować innowacyjne rozwiązania, jakich nie spotkamy w tego typu obiektach w Polsce” - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

 

Lokalne władze podkreślają, że do produkcji energii elektrycznej i ciepła w parku wodnym wykorzystywany będzie biogaz powstający w tyskiej oczyszczalni ścieków. „U nas energia będzie za darmo. To uczyni całą inwestycję tańszą w utrzymaniu i bardziej efektywną, a tym samym dostępną dla mieszkańców” - podkreślił Gieleciak.

Warta w sumie blisko 100 mln zł inwestycja ma być sfinansowana m.in. z obligacji. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, zarówno jeśli chodzi o sposób zaopatrzenia w energię, jak i proponowany mechanizm finansowania. Dla doprowadzenia biogazu z oczyszczalni do aquaparku trzeba zbudować ok. 6-kilometrowy rurociąg i rozbudować infrastrukturę na terenie oczyszczalni - w sumie ma to kosztować kilkanaście mln zł, które mają zwrócić się w trzy lata. Natomiast koszt budowy i wyposażenia samego aquaparku szacowany jest na ok. 80 mln zł.

Prace budowlane mają się rozpocząć w drugiej połowie 2014 roku, tak by dwa lata później, w 2016 roku aquapark był gotowy. Niebawem zostanie uruchomiona strona internetowa parku wodnego. Pod adresem www.parkwodnytychy.pl będą publikowane szczegóły dotyczące wystroju wnętrz i projektowanych atrakcji. Wkrótce zostanie także ogłoszony konkurs na nazwę obiektu.

Według założeń biznesplanu, obiekt będzie odwiedzać średnio ok. 800 osób na dobę, czyli ok. 300 tys. rocznie. Będzie to czwarty park wodny w aglomeracji katowickiej. Trzy inne działają już w Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej i Rudzie Śląskiej.(PAP)