W tym roku festiwal ma swoją 24 edycję. To jedno z większych bluesowych wydarzeń w kraju.

Impreza rozpocznie się 8 lipca czterogodzinnym koncertem w centrum Piły z udziałem muzyków z Polski i USA. Dzień później z Poznania na północ regionu wyjedzie "bluesowa ciuchcia" z muzykami i amatorami muzyki, prowadzona przez zabytkowy parowóz.

Biorące udział w wydarzeniu zespoły grać będą na stacjach w Poznaniu, Rogoźnie, Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Na peronach pojawią się prowizoryczne sceny z nagłośnieniem. Blues rozbrzmiewał będzie także w pociągu.

"Podobnie jak w latach poprzednich, gramy na siedmiu dworcach. Po dwuletniej przerwie wracamy do tradycji grania w wagonie muzycznym. Cały festiwal jest bezpłatny dla widzów; jedyny koszt, jaki trzeba ponieść to opłata za bilet kolejowy. Dzięki takiej imprezie blues rozwija się, znajduje nowych fanów także w małych miejscowościach na północy naszego regionu" – powiedział pomysłodawca i organizator festiwalu Henryk Szopiński.

Koncert finałowy odbędzie się tradycyjnie nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie. Wezmą w nim udział goście z Białorusi, zespół The Roads Dogs, oraz czołówka polskiej sceny bluesowej. Wśród wykonawców znajdą się Blues Flowers, Kasa Chorych, Sławek Wierzcholski/Jan Błędowski i Nocna Zmiana, Hot Water, oraz Raspberry Hills.

Bluesowy skład poprowadzi zabytkowa lokomotywa OL49 z wolsztyńskiej parowozowni. Pociąg, który w pięciu wagonach będzie mógł pomieścić ok. 700 osób, wyruszy z Poznania w sobotę po południu, do Zakrzewa dotrze przed wieczorem. Po skończonym koncercie, w środku nocy ruszy w powrotną podróż, by ok. 8 rano w niedzielę powrócić do Poznania.

Wydarzenie jest współfinansowane przez samorząd województwa wielkopolskiego.

"Warto przekonywać Wielkopolan do tego, by wsiedli do pociągu, pojawili się na peronach. To jedna ze sztandarowych, letnich imprez w Wielkopolsce - dla miłośników kolei i miłośników bluesa" - powiedział marszałek Marek Woźniak.

Organizowany przez Dom Polski w Zakrzewie Blues Express Festiwal odbywa się od 1993 roku. Co roku bierze w nim udział kilka tysięcy osób z kraju i zagranicy. (PAP)