„Do kasy miasta z Urzędu Skarbowego wpłynęło ok. 30 mln zł rozliczenia CIT za rok ubiegły. To środki, które w większości będą przeznaczone jako wkład miasta w budowę stadionu” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Jak przypomniał, w ostatnich latach wpłaty z tytułu CIT wynosiły tam rocznie ok. 20 mln zł. „W tym roku mieliśmy zaplanowane 25 mln zł. I zakładamy, że te 25 mln zł tak, czy inaczej wpłynie. Natomiast ekstra(do budżetu miasta - PAP) wpłynęło ok. 30 mln zł” – podkreślił Nowakowski. „Pewne firmy po prostu w ubiegłym roku nie płaciły (CIT - PAP) na bieżąco. Musiały dokonać pewnego rozliczenia” - wyjaśnił.

Prezydent Płocka przyznał, że przekazane do Urzędu Miasta dodatkowe ok. 30 mln zł z CIT, to nietypowa sytuacja, uwzględniając wcześniejsze doświadczenia samorządu. „Rzadko takie sytuacje zdarzają się w takiej skali. Zwłaszcza, że wpływ z CIT w ostatnich latach był niższy od tego, który planowaliśmy” – podkreślił Nowakowski.

Zaznaczył, iż ostateczna decyzja o przekazaniu na budowę stadionu części z ok. 30 mln zł, które miasto uzyskało ostatnio z CIT, zależała będzie od radnych. „Z mojej strony będzie rekomendacja, żeby był to wkład własny w budowę stadionu. W tym momencie ta budowa będzie mogła rozpocząć się w przyszłym roku. Te środki urealnią ten projekt” – oświadczył Nowakowski.

„Przeanalizujemy, jaka będzie to kwota, 25 czy 26 mln zł. Najpierw chciałbym tę kwestię omówić z radnymi” – zastrzegł prezydent Płocka.

Według gotowej już koncepcji nowy stadion w Płocku, będzie posiadał zadaszone trybuny, mogące pomieścić 15 tys. widzów. Innowacyjnym elementem będą zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne, dostarczające energię elektryczną na potrzeby obiektu, np. do jego oświetlenia. Nowy stadion zostanie zaprojektowany i wybudowany zgodnie z systemem licencji PZPN i spełniał będzie kryteria umożliwiające organizowanie wszystkich spotkań krajowych rozgrywek piłki nożnej oraz meczów z rozgrywek UEFA.

 

Obecny stadion sportowy w Płocku, noszący imię Kazimierza Górskiego, położony jest na peryferiach miasta w sąsiedztwie hali sportowo-widowiskowej Orlen Arena. Został oddany do użytku w 1973 r. Z towarzyszącą infrastrukturą zajmuje ok. 10 ha. Obiekt przeznaczony jest dla 10 tys. widzów i nie posiada dachu nad trybunami. W ramach rozgrywek ekstraklasy, odbywają się tam mecze piłki nożnej klubu Wisła Płock.

Nowy stadion ma powstać w tym samym miejscu. Inwestycja byłaby realizowana etapami, w tym poprzez przebudowę kolejnych trybun i rozbudową zaplecza: sportowego - szatnie, a także sanitarnego i gastronomicznego. Obiekt ma posiadać nowoczesne nagłośnienie i system monitoringu. Oprócz zawodów sportowych, obiekt byłby przystosowany do organizacji innych widowisk, jak np. duże koncerty muzyczne. (PAP)