Termin składania i otwarcia ofert został przedłużony do 9 marca - wynika z informacji zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Chodzi o rozbudowę ul. Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i Alei Jana Pawła II; miasto po raz czwarty próbuje znaleźć wykonawcę tej inwestycji. Trzy wcześniejsze przetargi były unieważniane z powodu zbyt wysokich cen proponowanych przez wykonawców.

Inwestycja jest potrzebna, by można było połączyć - budowaną od ubiegłego roku - Trasę Niepodległości, czyli tzw. śródmiejską obwodnicę, z drogą ekspresową S8.

  Zamówienia publiczne - nowe zasady>>

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy NSZ, by była dwujezdniowa i miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę oraz budowę dużego skrzyżowania ulic NSZ i Jana Pawła II. We wcześniejszych projektach skrzyżowanie było dwupoziomowe; teraz w przetargu jest zapis o rozwiązaniu jednopoziomowym z budową centralnej wyspy bez tunelu, który miał być pod nią prowadzony.

Takie rozwiązanie na obniżyć koszty całej inwestycji. Jej wartość miasto szacuje na 60,8 mln zł netto. Część pieniędzy, to dofinansowanie unijne.

Przebudowany odcinek ulicy Narodowych Sił Zbrojnych i Alei Jana Pawła II ma się połączyć z Trasą Niepodległości, która ma być gotowa do końca 2018 roku i zapewnić sprawny przejazd przez Białystok, z ominięciem centrum, od zachodniej strony.

Łączny koszt jej budowy przekracza 350 mln zł. To obecnie największa inwestycja drogowa w mieście.(PAP)