W Brukseli, stolicy unijnych instytucji, ruch będzie w niedzielę zamknięty dla samochodów od godz. 9 do 19; na rogatkach miasta staną szlabany, które uniemożliwią wjazd przyjezdnym. Dozwolony będzie tylko ruch pojazdów specjalnych policji, straży pożarnej czy karetek pogotowia, a także - w wyjątkowych przypadkach - prywatnych samochodów zaopatrzonych w specjalne, trudne do uzyskania przepustki. W tym czasie nie trzeba będzie płacić za bilety komunikacji miejskiej. Ponadto przedsiębiorstwo transportu miejskiego STIB otworzy dla zwiedzających drzwi stacji naprawczych metra i tramwajów.

"W tym roku koncentrujemy się na wpływie, jaki na nasze powietrze i zdrowie mają podejmowane przez nas codziennie decyzje. Miasta mają do odegrania znaczącą rolę, jeżeli chodzi o zwiększenie dostępnych możliwości transportu. Podnosząc poziom wiedzy i oferując alternatywne rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska, miasta mogą stać się bardziej atrakcyjnymi miejscami do mieszkania" - powiedział cytowany w informacji Komisji Europejskiej komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik.


"Zmiana nawyków, na przykład dojazd do pracy rowerem lub transportem publicznym zamiast samochodem, może poprawić jakość naszego życia" - przekonuje z kolei komisarz UE ds. transportu Siim Kallas.

Pełna treść artykułu dostępna jest w serwisie ABC Środowisko>>>